V Klášterci začíná v pátek sochařské sympózium, je také pro veřejnost

Redakce 2024-06-21 05:57:00

Klášterec - V prostorách Zámeckého parku v Klášterci nad Ohří bude v termínu od 21. do 27. června tvořit šest sochařů. Široká veřejnost bude mít po celý týden možnost vidět autory při práci. Zároveň je připraven bohatý doprovodný program, jak pro školní skupiny, tak pro veřejnost.

Tématem letošního ročníku je Minulost a budoucnost, přičemž cílem je ukázat dřevo jako plnohodnotný sochařský materiál, který je možné aktualizovat o nové významy a konotace. Dřevo uchovává paměť krajiny. Ty nejstarší stromy v Krušných horách pamatují různé časy, dobré i špatné. Události dob minulých jsou vepsány do jejich hmoty a uchovány tak do budoucnosti pro další generace. V souvislosti s aktuálními trendy ve výtvarném umění, ke kterým patří zapojení nových médií či umělé inteligence, nabízí se pro sochaře výzva, jak tyto nové tendence propojit s klasickou sochařinou. Umělci, kteří se rozhodli do sympózia přihlásit, stáli tak před nelehkým úkolem sochařsky co nejoriginálněji pojmout téma letošního sympózia.

Sedmičlenná odborná porota na prvním místě hodnotila právě originalitu návrhu, práci s tématem a vizuální a estetické kvality díla. Přihlásilo se celkem 32 autorů ze zemí celého světa – kromě několika přihlášených Čechů šlo například o umělce z Turecka, Bangladéše, Konga, Mexika, Íránu, Bulharska, Japonska či Nizozemí. Z přihlášených autorů vybrala porota 2 studenty a 4 profesionály.

Studentská kategorie

V kategorii Student byli vybraní následující umělci: Daniel Doležal a Viktor Frič.

Tématem práce Daniela Doležela, absolventa bakalářského a studenta magisterského oboru Socha a prostor na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, je dřevo samotné, jakožto nositel informace a kulturní historie, záznamem veličiny času v průběhu strádání i růstu. Minimalistická forma jeho zamýšleného díla Metatree nechává diváka nahlédnout do zápisů těchto informací v té nejčistší podobě. Naše paměť, naše lokální historie je zobrazená v letokruzích kmenů stromů je zde dána na obdiv skrz tento objekt, který bude zároveň sloužit jako vývěsní štít, jež bude možné naskenovat pomocí chytrých telefonů podobně jako QR kód. Vyjeví se záznam celistvého stromu v jeho živé podobě v krajině, přičemž tato zprostředkovaná informace bude relativizovat pravdivost této skutečnosti.

Viktor Frič

Viktor Frič (nar. 1999) absolvent bakalářského a student magisterského studia na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni zaujal porotu svým neotřelým návrhem dřevěného ježka. Jeho objekt je volně inspirovaný protitankovou překážkou Rozsocháčem, tzv. českým ježkem má připomínat událost z října roku 1938, kdy Němce, kteří postupovali z Ostrova směr Kadaň, zastavila u Klášterce kulometná palba z pravého břehu řeky Ohře. Zábrany ke zpomalení Němců byly použity na úzké silnici podél levého břehu. Objekt Viktora Friče se má stát tichým mementem této události a mostem mezi minulostí a budoucností.

V kategorii Profesionál byli vybraní následující umělci:

Slivia Belis

Silvia Belis (1983) absolventka Divadelní fakulty na pražské AMU, kde se věnovala alternativnímu a loutkovému divadlu. V současné době Silvia studuje doktorské studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde se v rámci své dizertace věnuje tématu, jakým způsobem lze ke vzdělávání využít umělecké objekty umístěné ve veřejném prostoru. Její zamýšlený objekt Zázrak krajiny odkazuje na spojení dvou kulturních i krajinných celků – české i německé části Krušných Hor. Otvor v objektu představuje jakýsi rám, který ohraničuje přírodní krásy i historické souvislosti. Plastika bude doplněna o edukační prvek – po načtení QR kódu se diváci dozví zajímavosti a proměny daného výseku krajiny, přičemž důraz bude kladem na historické milníky či krušnohorské kulturní dědictví.

Hugo Maciel

Hugo Maciel (1988) absolvent umělecké fakulty na Univerzitě v Lisabonu pracoval ve svém návrhu s tématem cykličnosti. Náš život, ale i vývoj společnosti se dějí v určitých cyklech, které se neustále opakují. Cykly jsou abstraktní, víme o nich, ale těžko je zachytit. Maciel si klade za cíl reflektovat ve svém uměleckém objektu to, co nás definuje jakožto individuální i kolektivní subjekt, a to v na poli vnímání lidského života, myšlenek i duše.

Štepán Málek

Akademický sochař Štěpán Málek (1966) je významnou osobností českého undergroundu. Sochař, malíř, kreslíř, grafik, básník, pedagog, galerista, kurátor, pankáč, zpěvák, skladatel, hráč na saxofon a foukací harmoniku - Štěpán Málek je zkrátka všestranně nadaným rebelem, který však hledá klid a rovnováhu v řeči abstraktního umění. Jeho objekty jsou vizuální sochařské hry, ve kterých zkoumá vyváženost kompozice a dokonalost proporcí.

Pavel Mizera

Doc. akademický sochař Pavel Mizera (1945) je sochař a dlouholetý pedagog na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, u jejíhož vzniku stál. Pavel Mizera je autorem řady sochařských realizací ve veřejném prostoru, ať již v České republice, tak i v zahraničí, např. v Německu, Rakousku, Slovensku, Turecku či Izraeli. Ač je jeho původním oborem sklo (promoval v roce 1970 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u prof. Stanislava Libenského), věnuje se zejména sochařství v kameni a dřevě. V jeho zamýšleném objektu Zdroj autor propojuje své zkušenosti se dřevem i sklem. Jedná se nefigurativní sochu ze dřeva a postříbřených skleněných koulí zachycující téma nového růstu ze starého.

K sympóziu je také připravený doprovodný program, a to jak pro školní skupiny, tak pro širokou veřejnost.

Programy pro školní skupiny budou probíhat v termínu od pondělí 24. do čtvrtka 27. června.

V pondělí si děti budou moci vyrobit krajinu ze dřeva pod vedením Kristiny Löserové. V úterý si děti vyzkouší grafické techniky s Irenou Hofhans. Ve středu budeme dekorovat dřevěné domečky tradičními českými lidovými motivy pod vedením Štěpánky Kolesnyk Pitterové. Čtvrtek bude patřit rozšířené realitě a asambláži. Na dílny se mohou školní skupiny hlásit na e-mail sympoziumklasterec@email.cz nebo na tel. 720 021 499.

Pro širokou veřejnost je v sobotu 22. června připraven aromaterapeutický workshop Vůně dřeva s Kristýnou Rolincovou. Workshop bude zaměřený na vůně, které se vyrábějí z dřevin a bude zde také možnost namíchat si vlastní parfém (v časech od 14 a od 16 h).

V neděli proběhne workshop dřevořezby pod vedením Jakuba Kostura (od 10 do 17 h). Vyrobíte si drobný předmět ze dřeva, např. lžíci nebo misku. Na tyto workshopy není nutná předchozí rezervace.

Sympózium vyvrcholí slavnostní vernisáží ve čtvrtek 27. června od 14 hodin.

Foto: Jakub Kostur, workshop. Foto: Marieta Kosturová

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Kaple sv. Anny v Hlubanech o Štědrém dnu pro vás otevřena...

Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.

Přehrát video
Koledy v podloubí: Žatec, 4. adventní neděle 2024

Zlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)

Přehrát video