Přednáška přiblížila kolonii rodinných domů

Lucie Steklá 2024-06-07 08:27:00

Louny - Přednáška historičky umění Věry Vostřelové O kolonii rodinných domů U Matky Boží proběhla v Lounech.

Jubilejní 20. přednáška cyklu Tajemství Loun první republiky byla tentokrát věnována významnému českému architektu Jindřichu Freiwaldovi a jeho projektu rodinných domků kolem kostelíka U Matky Boží. Sešli se na ní studenti předmětu i sousedé z této čtvrti, kteří loni oslavili její stoleté výročí.

,,Kotěrův nadaný žák Jindřich Freiwald získal v Lounech zakázku patrně na doporučení jeho slavného učitele Jana Kotěry, který v Lounech realizoval projekt zahradní čtvrť již dříve“, vysvětlila Věra Vostřelová. Architektonická kancelář Freiwald a Bőhm navrhla tehdy dostavbu rodinných domů do dříve již částečně zastavěného prostoru. Přednáška byla pro názornost doplněna promítáním fotografií a celou řadou stavebních plánů a map.

Domky tu dodnes stojí a slouží svým současným majitelům, ačkoli původní vzhled domků postupně mizí pod novodobými fasádami. I tak tato čtvrť patří k nejhezčím částem současných Loun a její obyvatelé tvoří i v přítomnosti komunitu, která se společně schází a připomíná si historii místa i osobnosti, které stály při jejím vzniku.

                 Jitka Andrlová, MKL

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video