Biománie došla i ke chmelařům. Sklízeli biochmel

Veronika Salášková 2012-09-03 23:00:00

Žatecko – První chmelaři začali letošní úrodu česat od 16. srpna. Během uplynulého týdne se pak sklizeň rozběhla u všech pěstitelů chmele v Čechách a na Moravě. Letos poprvé sklidí také certifikovaný biochmel. Pěstování chmele ovlivňovalo, podobně jako v loňském roce, počasí. Nejvíce se na letošní úrodě podepsal průběh zimy, kdy v únoru Česko zasáhly velice silné mrazy, a měsíce květen a červen sucho. Srpen pak ovlivňovaly vysoké teploty a podprůměrný úhrn srážek.

Předběžný odhad sklizně a ploch, prezentoval Svaz pěstitelů chmele na začátku srpna, při příležitosti Dne otevřených dveří na Účelovém hospodářství Stekník. „Plocha chmele je dle odhadů 4.371 ha. Přibližně na 47 ha je pěstován chmel na nízkých konstrukcích,“ vypočítal Michal Kovařík tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR.
Letošní úroda je v porovnání s loňskou očekávána nižší. Bude však oproti ní mít jednu novinku.
„Letošní rok je výjimečný tím, že v České republice bude probíhat první sklizeň biochmele s certifikací. Čeští producenti chmele jsou tak schopni nabídnout pivovarům odrůdu Žatecký poloraný červeňák z ekologického režimu pěstování. Tím se mohou zařadit mezi desítku producentů biochmele ve světě,“ sdělil tajemník Kovařík. Celkem pěstuje chmel v České republice 127 pěstitelů.
Sklizeň chmele začíná v závislosti na délce vegetační doby odrůdy Žatecký poloraný červeňák. Dále pokračuje s odrůdami Agnus, Premiant, Bor a Harmonie. Jako poslední obvykle chmelaři sklízejí odrůdu Sládek. K největším chmelařským obcím patří na v Žatecké chmelařské oblasti Kněževes, Ročov, Kolešovice, Běsno a Nesuchyně.

 

Komentáře

Nabídky práce

Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz


ÚČETNÍ - paveldvorsky.cz s.r.o. Žatec

Přijmeme účetní, praxe 5 a více let, nástupní plat 30.000 - 38.000 Kč. Benefity: penzijní připojištění, služební telefonní číslo, stravenkový paušál, možnost práce na home-office.
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský Ph.D.
Tel.: 415210415
WWW: https://paveldvorsky.cz/
E-mail: info@paveldvorsky.cz


ZÁSTUP DO RECEPCE, PRÁDELNY - Domov pro seniory v Žatci

Práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, vhodné i pro příjemce důchodu.
Kontakt: Ing. Eva Hajná
Tel.: 739 429 601
E-mail: hajna@dpszatec.cz


ELEKTROMONTÉR - HANZL ŽATEC

Požadavky: USO/SŠ vzdělání elektrotechnické, ŘP sk. B (B+E) Nabízíme: hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, dobré finanční ohodnocení, 13. plat + prémie, příplatky za práci o víkendech, příspěvky na penzijní připojištění, pojistku proti škodě způsobené zaměstnavateli a další benefity.
Kontakt: Petr Hanzl
Tel.: 775 234 861
WWW: https://montaze-elektro.cz/
E-mail: hanzl@montaze-elektro.cz

Poslední videa

Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video
Ilustrátorka Ivona Knechtlová zavítala do žatecké knihovny

Piknik v režii Knihomolíků - tentokrát s ilustrátorkou nejen dětských knih, Ivonou Knechtlovou. 17. 5. odpoledne nechybělo čtení z knížky, workshop, ztvárnění svých snů...

Přehrát video