Orel rozsápe orla. Filla se vrací do Peruce

Lucie Steklá 2024-08-08 14:11:37

Peruc — Poslední srpnový den má své dveře znovu otevřít Pamětní síň Emila Filly v Peruci. Zrekonstruované křídlo zámku v Peruci se tak veřejnosti zpřístupní po několika letech, kdy probíhala rekonstrukce zámku a také spor mezi jeho majitelkou a Ústeckým krajem. Po letech sporů došlo mezi oběma stranami k dohodě na podmínkách provozu pamětní síně. Zasáhnout musel i soud.


„Ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd CR ve zrekonstruovaném jižním křídle zámku Peruc otevíráme novou expozici Pamětní síně Emila Filly, jejímž autorem je historik umění Tomáš Winter. Pod názvem Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky představíme ze sbírek Galerie Benedikta Rejta díla Emila Filly v kontextu s umělcovou sbírkou asijského umění, jejíž podstatná část je součástí sbírky galerie. Součástí expozice bude také samotné dílo umělce, jako jsou kubistická zátiší, čínské svitky a krajiny Českého Středohoří,” uvádí galerie na svém webu s informací, že se vernisáž uskuteční v sobotu 31. srpna 2024 ve dvě hodiny odpoledne.

Ústecký kraj podepsal smlouvu s Dominikou Matušovou na padesát let. K podpisu dohody o narovnání ve věci sporu mezi Galerií Benedikta Rejta v Lounech a zámkem Peruc došlo 12. srpna 2022. Kraj po jednáních netrval na věcném břemenu. „Spor dlouhodobě poškozuje obě strany. Po sérii jednání jsme našli řešení. Dohodnutý kompromis znamená, že Ústecký kraj nebude trvat na věcném břemeni a majitelka síň opraví. Právě na základě věcného břemene má Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která je příspěvkovou organizací kraje, právo užívat jižní část zámku pro pamětní síň. Návrh dohody obsahuje klauzuli, že věcné břemeno zanikne až v okamžiku, kdy budou prostory pro pamětní síň zrekonstruovány, zkolaudovány a předány do užívání Galerii Benedikta Rejta k instalaci expozice,” uvedl v červenci 2022 tehdejší náměstek hejtmana Jiří Řehák.

Na zámku v Peruci Filla pobýval po druhé světové válce a tvořil tam do své smrti. Umístění děl kubistického malíře v Peruci je podmínkou darovací smlouvy z roku 1956, přičemž manželka umělce Hana Fillová tehdy s touto podmínkou převedla na stát část rozsáhlého Fillova díla, vybavení ateliéru i letního bytu na zámku. Na podzim 2015 získala zámek do vlastnictví D. Matušová a oznámila zástupcům kraje záměr památku opravit. Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku se uzavřela v červenci 2016 s tím, že po rekonstrukci budovy předá majitelka prostory zpět do 30. června 2018. Zatímco část zámku se v roce 2020 otevřela veřejnosti, síň zůstala uzavřena. V červnu 2021 byl vynesen rozsudek a zároveň se započala složitá etapa dojednávání smíru. Finální podobu dohody o narovnání schválila 20. července 2022 Rada Ústeckého kraje.

Podle majitelky rekonstrukci křídla, v němž je síň umístěna, zkomplikoval nález dřevomorky v jižním křídle, kde navíc chyběla kanalizace a odpady ze sociálního zařízení byly napojeny do historických sklepů. Mezi oběma stranami se poté rozhořel spor, který řešily i soudy. Změna nastala ve chvíli, kdy dlouholetou ředitelku Alicu Štefančíkovou vystřídala v pozici Kateřina Melenová. Ta s majitelkou D. Matušovou našla společnou řeč, jejím výsledkem je ukončení sporu a podepsaná smlouva. „Dohoda je důvod k oslavě. Jsem ráda, že mé dvouleté úsilí o urovnání sporu bylo přijato,” řekla potěšeně ředitelka Melenová po uzavření dohody.

Emil Filla (1882—1953) byl český malíř, sochař a teoretik umění, jehož celoživotní dílo bylo spojeno především s kubismem. Po druhé světové válce se opět zapojil do uměleckého života — v roce 1947 si pronajal prostory na zámku v Peruci, kde až do konce svého života pobýval a tvořil. Po převzetí moci komunisty v roce 1948 přišel další ze zlomových okamžiků. Filla čelil tlaku, aby se přizpůsobil novým politickým podmínkám. Ostrá kritika jeho tvorby se stupňovala, a to zvláště v letech 1951-1952. Inspiroval se čínským uměním, které sbíral od dvacátých let a jež se stalo jeho únikem od tíživé reality. Fillova pozdní tvorba, především malba krajiny Českého středohoří, představovala jeho skromný protest proti komunistickému umění. Poslední z nich vytvořil v roce 1952, čímž se jeho celoživotní tvorba uzavřela.

Díky úsilí jeho ženy Hany, se po jeho smrti část peruckého zámku přeměnila na Pamětní síň Emila Filly. 

Pamětní síň E. Filly bude otevřena každoročně od června do září, a to vždy ve dnech úterý až neděle od 10 do 18 hodin. V měsících duben až říjen to bude čtvrtek až neděle. 

 (lus)


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Kaple sv. Anny v Hlubanech o Štědrém dnu pro vás otevřena...

Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.

Přehrát video
Koledy v podloubí: Žatec, 4. adventní neděle 2024

Zlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)

Přehrát video