Úvod   /   Kultura   /   Svatý Jiljí děkoval

Svatý Jiljí děkoval

Jan Vnouček 2012-09-06 01:16:00

Libyně – Oslava nezištnosti a bohulibé lidské práce. To byl letošní ročník Festivalového dne v Libyni u Lubence. Již potřetí ho tam v sobotu uspořádalo občanské sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí. Cílem každoroční kulturně-společenské akce je seznámit veřejnost s průběhem rekonstrukce svatostánku, získat další finanční prostředky na dokončení oprav a poděkovat sponzorům za podporu v obnově této památky. Fotogalerii z akce najdete zde.

I proto letos slavnost zahajovaly dvě političky, senátorka Alena Dernerová a radní Ústeckého kraje Jana Ryšánková. Další program už ale patřil amatérským a profesionálním umělcům a dětem. Ty si užívaly loutkové pohádky v podání klientů Psychiatrické léčebny v Petrohradě a Věznice Drahonice, soutěže o ceny, výtvarnou dílničku, kterou vedla Miloslava Yaghobová, nebo třeba šermířské souboje skupiny historického šermu Vítkovci. Pro jejich rodiče vystoupilo s atraktivní show ženské houslové duo Femme2Fatale, Pražské jazzové duo, domácí kapela Modrá kost a jako zástupci nastupující muzikantské generace zahráli Markéta Pavlíková (klávesy), Vítek Šašek (saxofon) a Matěj Kanta (trubka) z Lubence. V samotném kostele byly k vidění výstavy obrazů Kristiny Folprechtové, loutek z PL Petrohrad, místních historických nálezů, dokumentů a podobně. V rámci jarmarku se dařilo tradičnímu blešímu trhu. „Dopolední počasí nám moc nepřálo. Naštěstí se to odpoledne zlepšilo, takže  nakonec dorazilo i dost lidí. A kdo přišel, byl spokojený. Program máme každý rok lepší a lepší, ale chodí méně a méně návštěvníků,“ posteskla si trochu jedna z pořadatelek Jitka Kantová. Přesto byla s výnosem spokojená. „Čistý výtěžek na kostel je asi 15 000 Kč. A navíc na náš osmý div světa, plánovaný vitrážový strop kostela, dali dva sponzoři po třech tisících korun,“ uvedla.
Občanské sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí zachraňuje památkový objekt ze svého názvu svépomocí od roku 2007, souběžbě opravilo také Vochlickou rozhlednu.
Miloslava Yaghobová (vpravo), která na festivalu vedla výtvarnou dílnu, rozděluje dětem odměny.

 

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


Koštice ředitel/ka ZŠ a MŠ

Obec Koštice vyhlašuje konkurz na místo ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Koštice. Uzavírka přihlášek 31.3.2023. Nástup 1.8.2023. Více info na stránkách obce a školy.
Tel.: 602680130
WWW: https://obeckostice.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video
Žatec: krmení kachen u řeky

V neděli 19. 2. vysvitlo sluníčko - rodiny s dětmi vyrazily k Ohři ke kačenkám :-)

Přehrát video