Úvod   /   Kultura   /   Svatý Jiljí děkoval

Svatý Jiljí děkoval

Jan Vnouček 2012-09-06 01:16:00

Libyně – Oslava nezištnosti a bohulibé lidské práce. To byl letošní ročník Festivalového dne v Libyni u Lubence. Již potřetí ho tam v sobotu uspořádalo občanské sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí. Cílem každoroční kulturně-společenské akce je seznámit veřejnost s průběhem rekonstrukce svatostánku, získat další finanční prostředky na dokončení oprav a poděkovat sponzorům za podporu v obnově této památky. Fotogalerii z akce najdete zde.

I proto letos slavnost zahajovaly dvě političky, senátorka Alena Dernerová a radní Ústeckého kraje Jana Ryšánková. Další program už ale patřil amatérským a profesionálním umělcům a dětem. Ty si užívaly loutkové pohádky v podání klientů Psychiatrické léčebny v Petrohradě a Věznice Drahonice, soutěže o ceny, výtvarnou dílničku, kterou vedla Miloslava Yaghobová, nebo třeba šermířské souboje skupiny historického šermu Vítkovci. Pro jejich rodiče vystoupilo s atraktivní show ženské houslové duo Femme2Fatale, Pražské jazzové duo, domácí kapela Modrá kost a jako zástupci nastupující muzikantské generace zahráli Markéta Pavlíková (klávesy), Vítek Šašek (saxofon) a Matěj Kanta (trubka) z Lubence. V samotném kostele byly k vidění výstavy obrazů Kristiny Folprechtové, loutek z PL Petrohrad, místních historických nálezů, dokumentů a podobně. V rámci jarmarku se dařilo tradičnímu blešímu trhu. „Dopolední počasí nám moc nepřálo. Naštěstí se to odpoledne zlepšilo, takže  nakonec dorazilo i dost lidí. A kdo přišel, byl spokojený. Program máme každý rok lepší a lepší, ale chodí méně a méně návštěvníků,“ posteskla si trochu jedna z pořadatelek Jitka Kantová. Přesto byla s výnosem spokojená. „Čistý výtěžek na kostel je asi 15 000 Kč. A navíc na náš osmý div světa, plánovaný vitrážový strop kostela, dali dva sponzoři po třech tisících korun,“ uvedla.
Občanské sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí zachraňuje památkový objekt ze svého názvu svépomocí od roku 2007, souběžbě opravilo také Vochlickou rozhlednu.
Miloslava Yaghobová (vpravo), která na festivalu vedla výtvarnou dílnu, rozděluje dětem odměny.

 

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz


Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video