Okáči se zabydleli na Oblíku

Lucie Steklá 2024-09-08 09:48:00

Lounsko - Další okáči skalní se zabydleli v Českém středohoří v oblasti Lounska. Celkem šedesát dospělců bylo vypuštěno v závěru července na Oblíku a Vraníkách.

O specializovaný odchov okáčů se stará Skupina JARO. ,,S ní spolupracujeme na realizaci regionálního akčního plánu pro podporu tohoto kriticky ohroženého druhu. A daří se nám! Populace okáčů skalních na stepních kopcích Lounska je stabilní dosahuje několik tisíc jedinců. Navíc se okáče daří navracet i do okolí Litoměřic,“ řekli zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR o Chráněné krajinné oblasti České středohoří a projektu LIFE České středohoří.

Motýli mají na křídlech fixem napsané kódy. Důvod ,,popisu“ je jednoduchý. ,,Kódy nám pomáhají při monitoringu populace okáčů skalních. Prozrazují, zda jde o dospělce z odchovu, kdy a kdo z našich zoologů provedl jejich odchyt, z jakého kopce konkrétní motýl pochází nebo v jakém pořadí byl zaznamenán. Jde šetrnou metodu, která motýlům neubližuje ani je nijak neomezuje,“ vysvětlili zástupci agentury. Regionální akční plán na okáče skalního byl podpořen z projektu Prospective LIFE. (lus), foto: archiv agentury

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Johannes Brahms - Uherský tanec č. 5 na Vánočním koncertě

Symfonický orchestr Konzervatoře Teplice pod taktovkou dirigenta Jiřího Knotte bravurně zahrál v pátek 12. 12. večer mj. Uherský tanec č. 5 a sklidil velký aplaus

Přehrát video
Historická opona akad. malíře Oskara Brázdy spuštěná před začátkem koncertu

Městské divadlo v Žatci se v pátek 12. prosince 2025 zaplnilo do posledního místa – tradiční vánoční koncert byl zcela vyprodán.

Přehrát video