Letošní úroda chmele byla podprůměrná. Pomůže to odbytu?

Veronika Salášková 2012-09-16 00:40:00

Žatecko – Pěstitele chmele letos čeká hubený rok. Po rekordních sklizních v předcházejících dvou letech, bude ta letošní podprůměrná. Na vině je především počasí a jeho extrémní výkyvy v zimě i v létě. Chmele tak nemusí být dostatečné množství.

Průběh počasí podstatně ovlivnil letošní pěstování chmele na našem území. Souběh několika vlivů během vegetace tak bude mít negativní vliv na konečné výnosy. Nejvíce chmel ovlivnil průběh zimy, kdy v únoru Česko zasáhly velice silné mrazy bez sněhové pokrývky a měsíce květen a červen zase sucho. V srpnu a zejména v jeho závěru převládaly vysoké teploty a podprůměrný úhrn srážek.
„Podle analýz dostupných v této chvíli u odrůdy Žatecký poloraný červeňák předpokládáme, že kvalita chmele z pohledu obsahu alfa hořkých látek bude velmi dobrá. Předčí dlouhodobý průměr a oproti loňskému roku bude lehce nižší," říká Bohumil Pázler, předseda Svazu pěstitelů chmele ČR.  Tyto výsledky rovněž potvrzují jednotlivá sledování dynamiky tvorby alfa hořkých látek Chmelařským institutem s.r.o, Žatec ve vybraných lokalitách před sklizní chmele. „Čeští pěstitelé chmele jako v předešlém roce, budou moci nabídnout svým odběratelům vysoce kvalitní produkci. Bohužel však v omezeném množství", dodává Pázler. Na volném trhu by tak prakticky neměl být chmel k sehnání.
Svaz pěstitelů chmele již těsně před počátkem sklizně prezentoval hrubý odhad letošní produkce. V této chvíli lze odhadnout, že sklizeň chmele roku 2012 bude mít podprůměrný charakter v porovnání s dlouhodobým průměrem 1,11 tuny z jednoho hektaru. Dle odhadů výsledků z jednotlivých oblastí by se průměrný výnos chmele mohl pohybovat v rozmezí 0,95 – 1,0 t/ha. Letošní produkci by tak měla podle odhadů činit 4500 tun chmele. Oproti loňským 6088 tunám se jedná opravdu o značný pokles. Důvodem je zejména nižší průměrný výnos Žateckého poloraného červeňáku a to hlavně v rakovnické části Žatecké oblasti.
Plocha chmelnic také oproti loňsku klesla o 266 hektarů. „Nejvíce byla snížena plocha Žateckého poloraného červeňáku v Žatecké oblasti a to o 114 hektarů. V oblasti Úštěcké ubylo 61 hektarů a v oblasti Tršické 59 hektarů této jemné aromatické odrůdy. I přesto zaujímá stále odrůda Žateckého poloraného červeňáku 87 % z celkové výměry chmele České republiky," uvádí Vladimír Barborka, vedoucí oddělení chmele ÚKZÚZ. Výsaz nových rostlin v roce 2011 byl proveden na 91 ha, činil asi 2,1%. „Nízká plocha výsazu je bohužel dána vlivem vysokých sklizní z předešlých let a promítla se až v letošních statistikách", dodává Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmel ČR. Přibližně na 47 ha je pěstován chmel na nízkých konstrukcích.
Většina pěstitelů začala v závislosti na průběhu počasí sklízet v týdnu od 20. srpna ranou odrůdu chmele Žatecký poloraný červeňák. Sklizeň až na výjimky chmelaři zakončili na konci prvního zářijového týdne. Celkem pěstuje chmel v České republice 118 pěstitelů.

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video