Letošní úroda chmele byla podprůměrná. Pomůže to odbytu?

Veronika Salášková 2012-09-16 00:40:00

Žatecko – Pěstitele chmele letos čeká hubený rok. Po rekordních sklizních v předcházejících dvou letech, bude ta letošní podprůměrná. Na vině je především počasí a jeho extrémní výkyvy v zimě i v létě. Chmele tak nemusí být dostatečné množství.

Průběh počasí podstatně ovlivnil letošní pěstování chmele na našem území. Souběh několika vlivů během vegetace tak bude mít negativní vliv na konečné výnosy. Nejvíce chmel ovlivnil průběh zimy, kdy v únoru Česko zasáhly velice silné mrazy bez sněhové pokrývky a měsíce květen a červen zase sucho. V srpnu a zejména v jeho závěru převládaly vysoké teploty a podprůměrný úhrn srážek.
„Podle analýz dostupných v této chvíli u odrůdy Žatecký poloraný červeňák předpokládáme, že kvalita chmele z pohledu obsahu alfa hořkých látek bude velmi dobrá. Předčí dlouhodobý průměr a oproti loňskému roku bude lehce nižší," říká Bohumil Pázler, předseda Svazu pěstitelů chmele ČR.  Tyto výsledky rovněž potvrzují jednotlivá sledování dynamiky tvorby alfa hořkých látek Chmelařským institutem s.r.o, Žatec ve vybraných lokalitách před sklizní chmele. „Čeští pěstitelé chmele jako v předešlém roce, budou moci nabídnout svým odběratelům vysoce kvalitní produkci. Bohužel však v omezeném množství", dodává Pázler. Na volném trhu by tak prakticky neměl být chmel k sehnání.
Svaz pěstitelů chmele již těsně před počátkem sklizně prezentoval hrubý odhad letošní produkce. V této chvíli lze odhadnout, že sklizeň chmele roku 2012 bude mít podprůměrný charakter v porovnání s dlouhodobým průměrem 1,11 tuny z jednoho hektaru. Dle odhadů výsledků z jednotlivých oblastí by se průměrný výnos chmele mohl pohybovat v rozmezí 0,95 – 1,0 t/ha. Letošní produkci by tak měla podle odhadů činit 4500 tun chmele. Oproti loňským 6088 tunám se jedná opravdu o značný pokles. Důvodem je zejména nižší průměrný výnos Žateckého poloraného červeňáku a to hlavně v rakovnické části Žatecké oblasti.
Plocha chmelnic také oproti loňsku klesla o 266 hektarů. „Nejvíce byla snížena plocha Žateckého poloraného červeňáku v Žatecké oblasti a to o 114 hektarů. V oblasti Úštěcké ubylo 61 hektarů a v oblasti Tršické 59 hektarů této jemné aromatické odrůdy. I přesto zaujímá stále odrůda Žateckého poloraného červeňáku 87 % z celkové výměry chmele České republiky," uvádí Vladimír Barborka, vedoucí oddělení chmele ÚKZÚZ. Výsaz nových rostlin v roce 2011 byl proveden na 91 ha, činil asi 2,1%. „Nízká plocha výsazu je bohužel dána vlivem vysokých sklizní z předešlých let a promítla se až v letošních statistikách", dodává Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmel ČR. Přibližně na 47 ha je pěstován chmel na nízkých konstrukcích.
Většina pěstitelů začala v závislosti na průběhu počasí sklízet v týdnu od 20. srpna ranou odrůdu chmele Žatecký poloraný červeňák. Sklizeň až na výjimky chmelaři zakončili na konci prvního zářijového týdne. Celkem pěstuje chmel v České republice 118 pěstitelů.

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Peruc

Bližší info na webu obce Peruc. Nástup 1. srpna 2024, přihlášky zasílejte do 17. května 2024.
WWW: https://peruc.cz/
E-mail: podatelna@peruc.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA ZŠ A MŠ Vilémov

Bližší informace na webu Obce Vilémov u Kadaně.
Tel.: 474398146
WWW: https://www.obec-vilemov.cz/
E-mail: vilemov@obce-cv.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video