Chomutov - Město Chomutov již zná výsledky auditu v příspěvkové organizaci Zoopark Chomutov. Podle bývalé ředitelky Věry Fryčové našel jen malá, běžná pochybení.
Vedení města Chomutova bude v následujících dnech projednávat a vyhodnocovat výsledky auditu, a poté přejde k nastavení doporučených opatření. Auditní zpráva je veřejně přístupná (odkaz vede na PDF).
Auditoři vytýkají zooparku porušování vnitřní směrnice při dělení veřejných zakázek a neefektivnost při nákupech. Bývalá ředitelka zooparku Věry Fryčová má za to, že audit žádné vážné chyby nenašel. „Podle závěrů audit neodhalil žádné personální ani majetkové vazby ředitelky ani jiných vedoucích zaměstnanců na dodavatele. Předmětem auditu byly operace za více než 88 milionů korun za období téměř pěti let, uvedená pochybení jsou v řádech jednotek,“ uvedla Věra Fryčová.
Níže najdete celé vyjádření Věry Fryčové k výsledkům auditu. A také manažerské shrnutí auditorů.
Vyjádření Věry Fryčové ke zprávě hloubkového auditu Zooparku Chomutov, p.o.:
Dále audit uvádí, že nebyla uveřejněna smlouva s EP ENERGY TRADING, s.r.o. Jedná se o vyúčtování elektrické energie (1. 1. - 31. 12. 2023), která se nákladově vztahovala do roku 2023 (zaúčtování interním dokladem v roce 2023), faktura byla vystavena až v roce 2024. Dodavatel energie byl vysoutěžen zřizovatelem. Pokud by auditorská společnost vznesla k tomuto dotaz, určitě by byl zodpovězen a podklady by byly doloženy.
20. 5. 2024 její výsledek usnesením Rady města č. 361/24: Schválení vítěze nadlimitní veřejné zakázky na dodávky s názvem „Rámcová dohoda na dodávku hraček a ostatní doplňkový sortiment pro prodej v zooshopu“.
Prodej hraček byl historicky v zooparku řešen pronájmem prostor pro cizí subjekt. Byla ukončena smlouva o pronájmu nebytových prostor (zanedbatelná výše nájemného) a zooshop začala provozovat sama organizace. Vzhledem k nárůstu počtu návštěvníků úměrně vzrůstaly tržby. V roce 2023 padl rekord v návštěvnosti, která se vyšplhala až těsně k hranici 290 tis., což bylo nejvíce v dosavadní historii. Podle statistik Czech Tourism se zoopark stal nejvyhledávanějším cílem v Ústeckém kraji.
Bylo přistoupeno ke zpracování a vyhlášení nadlimitního VZ - viz výše.
Prodej:
2021 - 3 541 451,- Kč
2022 - 4 774 047,- Kč
2023 - 5 215 024,- Kč
2024 - 5 262 539,- Kč.
Celkem 18 793 061,- Kč
Tato skutečnost auditorem zůstala opomenuta.
Manažerské shrnutí uveřejněné v auditní zprávě:
Následující shrnutí uvádí přehled našich hlavních zjištění. Za účelem jejich plného pochopení je nezbytné číst toto shrnutí v kontextu detailních zjištění uvedených v příslušných částech této auditní zprávy.
1. Dělení předmětu veřejných zakázek
Identifikovali jsme případy, kdy docházelo k dělení předmětu veřejných zakázek s velmi podobným nebo dokonce totožným charakterem plnění pod finančními limity stanovené příslušnými interními směrnicemi pro oblast zadávání veřejných zakázek. Tento přístup vedl (minimálně v nedbalostní rovině) k obcházení povinností vyplývajících z daných interních směrnic, nesprávnému stanovení režimu zadávání veřejné zakázky malého rozsahu podle dané interní směrnice a potenciálně i k omezení hospodářské soutěže.
Popsané dělení veřejných zakázek mělo dle našich zjištění dopad na efektivitu využívání veřejných prostředků.
2. Neefektivnost nákupního procesu
Identifikovali jsme nedostatky v procesu nákupu v prostředí Zooparku, zejména opakované pořizování běžně dostupných dodávek a služeb formou přímého zadání. Absence efektivnějších zadávacích postupů, jakými jsou dynamický nákupní systém, rámcové dohody nebo centralizované zadávání veřejných zakázek, vedla dle našich závěrů k omezení hospodářské soutěže a neefektivnímu využívání veřejných prostředků. Tento přístup neumožňoval optimální řízení výdajů a mohl narušit zásady transparentnosti při zadávání veřejných zakázek.
3. Nedovolené přímé zadání veřejných zakázek
V rámci auditu jsme identifikovali případy přímého zadávání veřejných zakázek malého rozsahu personálně propojeným subjektům bez doloženého průzkumu trhu, jak požaduje interní směrnice. Tento přístup tak porušoval pravidla stanovená danou interní směrnicí a vykazoval známky netransparentnosti. V těchto případech může hrozit vysoké riziko obcházení pravidel hospodářské soutěže.
4. Nedostatečná pravidla pro provádění průzkumu trhu při zadávání veřejných zakázek malého rozsahu
Byly identifikovány případy, kdy průzkum trhu nebyl proveden v dostatečném rozsahu, aby skutečně podpořil hospodárnost a transparentnost procesu zadávání veřejných zakázek. Opakované oslovení stejných dodavatelů mělo potenciál eliminovat konkurenci a mohlo vést k neefektivnímu vynakládání prostředků. Pravidla průzkumu trhu v interních směrnicích nebyla a nejsou dostatečně jasně definována. Průzkum trhu v nynější podobě nepřispívá k jeho základnímu účelu – posílení principu fungování hospodářské soutěže.
5. Porušení povinností vyplývajících z registru smluv
Audit identifikoval případy neuveřejnění smluv a objednávek v registru smluv, což vedlo k jejich zrušení od počátku a vzniku bezdůvodného obohacení. Na druhé straně byly zaznamenány i případy duplicitního uveřejnění smluv a objednávek. V tomto ohledu jsme tak identifikovali řadu případů bezdůvodného obohacení, které bude muset být mezi smluvními stranami vypořádáno (formou uzavření dohody o narovnání). Popsané chyby poukazují na nedostatečně nastavené administrativní procesy v rámci organizace, které vedou k problémům v evidenci a správě smluv.
6. Posouzení časové realizace plnění veřejných zakázek
Analýza časového rámce realizovaných a auditovaných veřejných zakázek neprokázala nepřiměřené prodlužování realizace veřejných zakázek, nesplnění předmětu veřejných zakázek ve sjednaných termínech nebo zahájení plnění před výběrem dodavatele. Upozorňujeme však, že smluvní (objednávková) dokumentace velmi často neobsahovala jasně definované termíny plnění, což by ve svém důsledku (v budoucnu u jiných případů) mohlo omezovat možnosti Zooparku efektivně vymáhat dodržování sjednaných termínů plnění a dalších povinností konkrétního dodavatele.
7. Posouzení uzavření dodatků v souvislosti s auditovanými veřejnými zakázkami
S ohledem na vymezení zadání hloubkového auditu jsme neidentifikovali uzavření dodatků ke smlouvám (objednávkám), které by mohly Zoopark znevýhodňovat. Vzhledem k hodnotě auditovaných veřejných zakázek (kdy se jednalo o veřejné zakázky malého rozsahu v poměrně nízkých cenových relacích) ani zpravidla k uzavření dodatku nedocházelo.
Napsal(a): Redakce
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video