Pět navržených projektů zahrnuje různé oblasti zlepšení městského prostředí. Mezi nimi se nachází venkovní kuličková dráha, discgolfové hřiště, sdílená nástěnka v Bezděkově, strom UNESCO a oprava kamenné kostky v parku. Každý z těchto projektů má potenciál významně přispět k lepší kvalitě života v Žatci.
Venkovní kuličkovou dráhu skřítka Hopíka pro děti navrhla do letošního participativního rozpočtu obyvatelka Zuzana Neumanova. Tuto netradiční zábavu pro děti můžete znát z jiných měst, například ze sousedních Podbořan. Je bezpečná, z gumy a lze ji využívat za každého počasí. Předpokládané náklady projektu vyčíslila navrhovatelka na 300 tisíc korun.
Zřídit discgolfové hřiště by v Žatci chtěl Tomáš Kassal. Jednalo by se o další možnost volnočasových aktivit pro obyvatele každého věku. Discgolf je individuální sport s létajícím talířem s pravidly podobnými těm golfovým. Cílem je obejít jamky na discgolfovém hřišti s co nejmenším počtem hodů. Předpokládané náklady na vybudování discgolfového hřiště jsou rovněž 300 tisíc korun.
Barbora Zechovská, která je předsedkyní spolku Bezděkovští, by ráda v městské osadě novou sdílenou nástěnku. ,,Současná nástěnka, která slouží obyvatelům Bezděkova, již nesplňuje požadavky na moderní a praktické sdělovací místo. Její stav je zastaralý a esteticky nevyhovující, což snižuje její funkčnost i přitažlivost pro obyvatele. Proto navrhuji její nahrazení novou, moderní nástěnkou, která by lépe odpovídala potřebám místní komunity a zároveň poskytla prostor pro rozšíření služeb a sdílení mezi občany,” vysvětluje svůj návrh Barbora Zechovská a doplňuje: ,,Nová nástěnka nebude sloužit pouze k zveřejňování informací, ale stane se multifunkčním prostorem. Její součástí bude: Knihobudka – místo pro výměnu knih, které podporuje čtenářství a sdílení literatury mezi obyvateli. Dále prostor nejen pro výměnu sazenic, semínek a přebytků ze zahrady – jednoduchý způsob, jak podpořit udržitelnost, komunitní spolupráci a sdílení zdrojů. Umístění nástěnky je navrženo na frekventovaném místě, které obyvatelé pravidelně navštěvují při cestě do obchodu. Tím je zajištěno, že nástěnka bude dobře přístupná, viditelná a přirozeně zapadne do života obce.”
Na památku zápisu města do UNESCA navrhuje Martin Veselý vysadit v Žatci strom, který by tuto událost připomínal. Konkrétně by se jednalo o „krále stromů“ metasekvoj – sekvojovec obrovský, stále zelený jehličnan, který může dorůst až do výšky padesáti metrů. Působivý jehličnan by si představoval vysadit v klášterní zahradě, případně v jiné vhodnější lokalitě, která bude veřejnosti přístupná, přesto pod kontrolou. Zasazení již vzrostlého stromu by dle navrhovatele vyšlo na 90 tisíc korun.
Posledním pátým návrhem je oprava kamenné kostky v ,,dolním parku” pod Zeyerovou ulicí. Projekt za cirka 150 tisíc korun do participativního rozpočtu navrhl Vladimír Vlach.
,,Kamenná kostka byla dlouhá desetiletí prázdná, chyběla původní pamětní deska. V roce 2020 jsme s přáteli vlastními silami a za přispění sponzorského daru osadili desku z plastového podkladu s textem, který důstojně připomínal zakladatele parku. V průběhu doby jsme se o ni starali a opravovali po vandalech. Aktuální stav už si vyžaduje kompletní výměnu. Proto chceme touto cestou požádat o podporu veřejnost, abychom nechali vyrobit desku z kovu, takovou, která může vydržet i desítky let. V případě dostatku financí bychom rádi nechali návrh zpracovat profesionálním sochařem, nebo výtvarníkem,” vysvětluje svůj návrh Vladimír Vlach.