Bohuslav Potůček: To pravé ocenění vám dají zvířata

Alla Želinská 2025-04-14 07:00:00

Dlouholeté zkušenosti, nadšení a láska ke zvířatům – to vše spojuje Bohuslava Potůčka, jednatele základní organizace Českého svazu chovatelů v Podbořanech. Chovatelství se věnuje už od dětství. Přestože jeho pracovní povinnosti ho zavádějí na zcela jinou dráhu – doslova i obrazně, jako signalista na železnici – chovatelství zůstává jeho životní vášní. Bohuslav Potůček se snaží tuto krásnou zálibu předat dalším generacím. Aktivně pracuje na tom, aby přivedl mladé lidi do světa chovatelství a ukázal jim jeho přínosy i radosti. V rozhovoru se podělil o své zkušenosti, výzvy, které chovatelství přináší, i o své plány do budoucna v této tradiční a stále důležité oblasti.

Pane Potůčku, jak se to přihodí, že se člověk stane chovatelem?

Jako malý kluk jsem měl velmi blízko ke zvířatům, a to hlavně díky mému strýci, bratru maminky, který měl holubi, králíky, spousty drůbeže, v chlívku prasátka. Dvůr u babičky byl tzv. selským dvorem. Tady se začal psát můj chovatelský příběh. Zde jsem začal získávat byť nevědomky svoje první zkušenosti. Nasával i přes „vůni“ hnoje ten chtíč mít také něco svého, o co bych se mohl starat.

Jaká je vaše profese, kde hlavně působíte?

Již od roku 2002 pracuji na dráze jako dozorce výhybek – signalista. Začínal jsem pod ČD, abych zhruba od roku 2009 spadl pod firmu Správa železnice a.s. po reorganizaci všech drážních subjektů. Jinak jsem vyučený jako tesař a když jsem dělal 2 roky jako OSVČ, tak jsem s kamarádem dělal i v truhlárně. Proto mám blízko ke dřevu a všechna chovatelská zařízení si dělám prakticky sám se synovou pomocí, pokud má volno.

Kde bydlíte a jak často jste v Podbořanech?

Celý život bydlím v obci Mašťov, vlastně dnes máme statut města. Takže úředně ve městě. Je zde necelých 600 obyvatel a já bych asi jen tak neměnil. Do Podbořan jezdím dosti často, a to především do chovatelského areálu a jak jinak než za prací, při výstavě za zábavou. Chov zvířat je pro mne především zábavou a velmi si to užívám při výstavě, když vidím, jak to spousty návštěvníků pohltí a jak se u toho umí uvolnit a bavit. O dětech nemluvě.

Co všechno doma chováte?

V současné době to mám tak, že se věnuji zatím a „pouze“ chovu králíků. Holuby jsem kompletně zrušil v roce 2024, ale asi budu muset zase brzy chov obnovit, i když bych dal raději větší prostor už jen těm králíkům. Na jedné ze zahrad, které má syn Martin, máme ale ještě drůbež, a to české husy, zdrobnělé vyandotky, fénixky a krůty. Takže pro volný čas máme krásné využití.

Jak vypadá den chovatele?

Ráno absolvujeme pravidelné krmení. V letních měsících krmíme již časně ráno a v zimních zhruba o hodinu déle. Krmím granule, oves, trošku slunečnice. K tomu vždy voda a seno. V létě používám na vodu litrové napáječky a v zimě kvůli mrazům využívám betonová krmítka zdvojená. Kde jde dát jak zrno, tak voda. Večer krmím už jen seno a vodu. Pokud jsou mladé, tak i jádro. Kydáme tak 5 – 6 krát za měsíc. Ob den přistýláme. Zhruba každý třetí měsíc stříhám drápky. Velmi mi pomáhá maminka, která s námi bydlí v baráku, protože já chodím z domu již ve 4 hodiny ráno na autobus, když jedu na směnu. A krmení je poté v její režii.

K jakému účelu máte králíky?

Králíky se snažím dělat především pro výstavní účely a za účelem obohacení výstav. Ale je jasné, že je tady i další důvod. Králičí maso je dietní a velmi dobrý doplněk v kuchyni. Každopádně králíky chovám hlavně pro svoji radost.

Která plemena chováte?

Momentálně u nás můžete najít jak střední plemena, tak malá i zakrslá. Já chovám malé plemeno Holandský, a to v barvách modrá, žlutá a isabelová. Dále zakrslá plemena – zakrslý beran železitý a zakrslý divoce zbarvený. Syn Martin chová střední plemeno Havana a zakrslé plemeno s názvem zakrslý Marburský a manželky syn Jakub chová malé plemeno Marburský.

Kde se dají králíci a další zvířata na Podbořansku a v okolí chovat? Ne každý má vlastní zahradu nebo hospodářství.

Co se týče chovů králíků, věřím, že jejich chov je jen o chuti a o tom chtít se o něco starat. Samozřejmě je to nákladná záležitost. Pokud nemáte prostor, zahradu, stodolu nebo chlív, tak je to těžké mít jakákoli zvířata. Věřím, že je spousta lidí i v Podbořanech, kteří mají hobby chovy, stejně tak na vesnicích by jich dle mého odhadu mělo být ještě víc. Hodně lidí si koupí na jarních výstavách králíky a množí je pro svoji potřebu do kuchyně. Na zimu to vše zabijí, aby se o to nemuseli přes zimu starat. Je to škoda. Co bych za to dal, kdyby se našel někdo z těchto hobby chovatelů a chtěl své chovy posunout o level výše.

Jací jsou největší nepřátelé chovatelů králíků, drůbeže?

Každý chovatel králíků má určitě velké obavy z letních nemocí, a to především moru, myxomatózy a enterokolitídy, která ničí hlavně mláďata králíků. Poslední roky je přímo strašákem rýma u králíků. Co se týče chovatelů drůbeže i zde je spousta nemocí, které mohou zdecimovat celé chovy drůbeže. Vyjmenuji jednu za všechny, a to newcastelskou chorobu. No a ona i rýma dokáže napáchat velké škody. To jsme si u nás zažili v roce 2023, kdy si to naši tři chovatelé přitáhli z jedné výstavy a vyřadilo je to prakticky pro okresní výstavu drůbeže u nás.

Jak se dá skloubit chovatelství se zaměstnáním?

Já mám dobré zaměstnání, dělám krátký a dlouhý týden. Někdy dostanu samozřejmě i směny navíc, ale poslední dobou už to je málo běžné. A jak jsem říkal, o králíky se mi hravě, co se týče krmení, postará mamka. Nejvíce se králíkům věnuji o volných víkendech, ale stejně tak i v týdnu. Někdy více, někdy méně. Dle potřeby a ročního období. Pokud jsou mladé, tak je té péče daleko více.

Co byste doporučil novým zájemcům o chovatelství?

Pokud někdo chce chovat a neví, zda drůbež, králíky, holubi nebo exoty (papoušky), může se obrátit na nás, v naší základní organizaci je dnes již dost schopných chovatelů, kteří dokáží poradit, správně nasměřovat. Chovatelství je jako sport. I v něm se počítají výsledky a dají se v něm získat hezké ceny. Ale hlavně dají se v něm získat ti opravdoví kamarádi na celý život. A to napříč celou republikou a i za hranicemi naší země. O tom bych mohl povídat.

Jak aktuálně funguje v Podbořanech chovatelská organizace?

Velmi si vážím toho, co jsme poslední dva roky v Podbořanech dokázali. A chci tuto laťku držet co nejdéle. Protože když máte plný dům, tak naši chovatelé jsou nadšení. Děláme to pro lidi a hlavně děti. A pokud oni odchází spokojeni a mluví o nás v dobrém, poté víme, že to děláme dobře. A právě tohle je pro mne daleko víc jak celý pohár a ocenění. To pravé ocenění vám dají lidé!

Co všechno máte v chovatelském areálu?

Areál slouží především pro výstavní účely. Máme zde nájemníka v přízemí. V patře máme expozici pro exoty s kapacitou zhruba na 100 ks ptáků. Na dvoře máme prostory pro drůbež, kdy kapacita voliér je na čísle 84 a voliéry poberou až 260 ks drůbeže. V garáži a venku máme ustájené králíky, kdy máme momentálně kapacitu klecí na 170 dírách. Zde chceme do budoucna posílit a navýšit počet na 280 ks králíků. Holuby máme také v garáži a venku s kapacitou klecí na 200 ks. Jakmile splníme náš cíl u králíků, tak možná uděláme ještě 6 voliér na drůbež, a to by byl ten pomyslný strop.

Kdo vám nejvíc pomáhá?

Doma mám pravou ruku ve svojí mamince a synovi Martinovi. Hodně mi od doby, co má svoje králíky, pomáhá i manželky syn Jakub. Pokud bych měl zmínit chovatelský areál, tak tady je to zhruba 10 – 14 lidí, kteří pravidelně chodí na brigády, pokud je svolám. Jmenně jde o př. Vošahlíka, Tomeše, Kopeckého, M. Potůčka ml., M. Potůčka st., Laštovku, Vohanku, Kytla, Vagnera, Hartmanovou, Trojánkovou, Šichovou a bývalého předsedu př. Somola.

Vychováváte si vlastní chovatelský dorost...

Ano, je to tak. Od říjnové výstavy v roce 2022 se k naší radosti s mladými roztrhl pytel. Přišli k nám mladí ve věku od 6 – 17 let. Momentálně máme 11 mladých chovatelů, a to velmi dobře poskládaných. Na výstavě v roce 2024 a na společném zájezdu se velmi sblížili, z čehož mám velikou radost. Už vystavují a sbírají ostruhy. Myslím si, že to jde správnou cestou a věřím, že díky přístupu nás starších to začíná dobře fungovat. Vše má svůj čas a my jsme tady pro ně.

Zdědil některý z potomků vaše chovatelské geny?

Já mám dva syny – Martina (25 let) a Jakuba (21 let). Starší syn Martin začal chovat králíky od roku 2008, a to zakrslé Hermelíny červenooké. Jinak od malička lítal po voliérách s papoušky, které jsem choval 15 let v kuse, a u holubů. Od roku 2009 začal chovat králíky s rodokmenem původu, holubi a od roku 2010 stejně jako já je členem našeho spolku v Podbořanech. Mladší syn Jakub si k tomu nikdy cestu nenašel. I přesto že jsem se o to snažil. Neměl to v sobě.

Jaké nejbližší plány máte jako chovatel, jednatel ZO?

Jako chovatel vstupuji do sezony se třemi novými plemeny. Vrátil jsem se k plemeni s kresbou a barevností. Jednobarevná plemena mne neuspokojovala. Cítím se být barvičkář a proto jsem si pořídil ty Holanďany a hned ve třech barvách. Dalším důvodem bylo to, že zde na výstavách nejsou vidět. Věřím, že budou oživením. Jsem si vědom toho že to bude práce, ale bude to stát za to. Jako jednatel mám spousty plánů i pro tento rok. Čeká nás spousta akcí, další zvažujeme i pro školy. Ale to je teprve v zárodku. Momentálně připravuji výroční členskou schůzi z domova za počítačem.

Máte další koníčky?

Ano, mám spousty koníčků. Baví mě sport, i když třeba takový fotbal už jen jako divák. Mám rád fotografování, turistiku, práci se dřevem. Aktivně se věnuji rychlé chůzi a cvičení s činkami. Gaučový typ rozhodně nejsem, mám rád akci.

Děkuji za rozhovor, ať se vám daří!

NETRADIČNÍ SEDMIČKA

    1. Jakou již nežijící osobnost byste chtěl potkat? Mého oblíbeného dětského herce Tomáše Holého.

    2. Vaše oblíbené zvíře? Kůň.

    3. Jaké je vaše oblíbené jídlo? Svíčková.

    4. V kolik hodin vstáváte a v kolik hodin chodíte spát? Většinou okolo 6 h a spát chodím kolem 23 h.

    5. Jak nejraději odpočíváte? Prací.

    6. Který z členů skupiny Beatles je vám nejsympatičtější? Paul McCartney.

    7. V jakém státě kromě ČR byste asi dokázal žít? Švýcarsko.

PODPÁSOVÁ SEDMIČKA

1. Slané nebo sladké? Sladké

2. Čaj nebo káva? Káva

3. Fotbal nebo hokej? Hokej

4. Hory nebo moře? Hory

5. Sauna nebo pára? Sauna

6. Euro nebo česká koruna? Česká koruna

7. Pes nebo kočka? Pes

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Kaple sv. Anny v Hlubanech o Štědrém dnu pro vás otevřena...

Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.

Přehrát video
Koledy v podloubí: Žatec, 4. adventní neděle 2024

Zlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)

Přehrát video