Nový dopravní terminál u žateckého nádraží: čtyři zastávky, jednosměrka pro autobusy i místa pro taxi

Hedvika Mašková 2025-12-15 10:00:00

Prostor před hlavním vlakovým nádražím v Žatci čeká zásadní proměna. Město zveřejnilo návrh dopravního řešení plánovaného terminálu, který má přinést přehlednější a bezpečnější pohyb autobusů, aut i pěších. Opatření na zavedení nového dopravního značení, které je nezbytným krokem k získání stavebního povolení, nyní zveřejnil odbor dopravně správních agend.

Nový terminál nabídne čtyři autobusové zastávky, jednosměrnou komunikaci pro odstavení autobusů a také samostatné parkování pro tři vozy taxi, které doplní dvě další parkovací místa u budovy nádraží.

Odstavná plocha pro autobusy bude nově řešena jako jednosměrná ulice, přístupná pouze autobusům. Vjezd ostatním vozidlům bude zakázán – výjimku dostane jen dopravní obsluha, tedy například taxislužby či majitelé přilehlých garáží. Řidiče na zákaz odbočení i vjezdu upozorní nové dopravní značení.
Terminál získá dva vjezdy a dva výjezdy, přičemž výjezdy na hlavní komunikaci v Rooseveltově třídě budou označeny značkou Dej přednost v jízdě. Nové dopravní řešení zasáhne i blízké křižovatky ulic Rooseveltova a Purkyněho, které budou nově vyznačeny jako hlavní silnice.

Současně budou odstraněny staré označníky autobusových zastávek v Rooseveltově třídě, které už nebudou potřeba. Na několika místech terminálu se navíc objeví vodorovné značení zakazující zastavení, aby zde neparkovala osobní auta a nebránila autobusům v nájezdu.

„Stavební úpravy před nádražím vyžadují novou organizaci dopravy. Cílem je přehlednější pohyb autobusů i aut a bezpečnější prostředí pro cestující,“ uvedl J. Dobruský, vedoucí odboru dopravně správních agend, který návrh připravoval.

Proměna přednádražního prostoru navazuje na dlouhodobou snahu města zpřehlednit dopravní uzel a lépe propojit vlakovou a autobusovou dopravu. Právě o tomto záměru mluvil žatecký starosta Radim Laibl už koncem letošního srpna při slavnostním otevření zrekonstruované nádražní budovy. Tehdy připomněl, že město znovu oživilo starší studii z roku 2011 a sladilo ji s potřebami Ústeckého kraje: „Snažili jsme se oprášit studii z roku 2011, kdy jsme chtěli zrevitalizovat prostor před nádražím. Letos měl být hotový, ale Ústecký kraj nás požádal, jestli by tam chtěl rozšířit autobusové nástupiště. Domluvili jsme se, že ano, a ve spolupráci s krajem točnu a autobusové nástupiště uděláme s nimi. Věřím, že to bude v roce 2026,“ uvedl tehdy Laibl. 

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Oslava 101. narozenin paní Věry Skořepové

Ve čtvrtek 8. ledna dopoledne - krátký exkurs do sto jedna let staré historie nabídl ředitel Domova pro seniory v Žatci Petr Antoni.

Přehrát video
Johannes Brahms - Uherský tanec č. 5 na Vánočním koncertě

Symfonický orchestr Konzervatoře Teplice pod taktovkou dirigenta Jiřího Knotte bravurně zahrál v pátek 12. 12. večer mj. Uherský tanec č. 5 a sklidil velký aplaus

Přehrát video