Louny – Pro občany Lounska to byla před téměř třemi lety hotová katastrofa, když se dozvěděli, že lounská nemocnice končí se všemi lůžkovými odděleními, která zde léta bez problémů poskytovala chirurgickou, gynekologicko-porodnickou, pediatrickou, interní a další lékařskou péči. To vše se muselo přenést do nemocnic v blízkých sousedních městech. Většina budov tohoto zdravotnického zařízení nicméně neosiřela.
Na bližší informace jsme se zeptali členky představenstva a provozní ředitelky akciové společnosti Nemocnice Louny Miluše Tukové:
„Naše společnost zde od března 2010 poskytuje devadesát lůžek následné péče, které jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění a pacienti zde hradí pouze zákonem stanovenou stokorunu za den pobytu v nemocnici. Kromě této zdravotní péče je zde ještě pětačtyřicet tak zvaných sociálních lůžek pro osoby s menšími zdravotními potížemi, kteří po stabilizaci svého stavu většinou přecházejí do domovů pro seniory nebo domů s pečovatelskou službou. Umístění na těchto lůžkách si částečně hradí klienti a částečně přispívají i zdravotní pojišťovny. Kromě toho zde máme ještě deset lůžek na dlouhodobé intenzívní ošetřovatelské péči, kde leží těžce nemocní pacienti. Na všech odděleních se většinou jedná o osoby z lounského okresu nebo blízkého okolí. Obsazenost lůžek je více než devadesáti procentní.“
Poskytuje vaše nemocnice ještě nějaké lékařské služby?
„Jistě, jde například o rentgenové oddělení, kde kromě klasických zobrazovacích metod provozujeme i CT vyšetření, dále máme rehabilitační oddělení, kde se vedoucí lékařka Aneta Richterová velice odborně věnuje nejen našim pacientům, ale ambulantně i ostatním pacientům. Podobně poskytujeme zdravotnické služby na fyzioterapeutickém oddělení, kde jsme vodoléčbu vybavili v nedávné době moderními vanami pro léčbu horních a dolních končetin a dále elektroléčbu, individuální masáže a dobře je využívána i gastroenterologická ambulance, kterou vede MUDr. Jan Semerád.“
Kolik se o vaše pacienty a klienty stará lékařů a zdravotnického personálu?
„Jedná se o sedm kmenových lékařů a sto dvacet zdravotních sester a dalších pomocných pracovníků.“
Péče o staré a nemocné lidi vyžaduje přece jen jiné nároky na vybavení než léčba běžných onemocnění?
„To bezesporu. Tím že se soustřeďujeme na následnou péči o staré lidi, kteří zde tráví i několik měsíců svého života, musíme se starat o to, aby jejich pobyt byl co nejpříjemnější. Proto se snažíme investovat především do vybavení. Před časem jsme nakoupili speciální toaletní křesla, kardiologická polohovací křesla, obměňujeme postele, nemocniční stolky, křesílka a šatní skříně. Jde zhruba o třímilionovou investici, kterou hradíme z provozních nákladů. Kromě toho se musíme zákonitě starat i o opravy dvou hlavních budov. Na nich jsme nyní dokončili opravy střech za dva miliony korun, zajistili jsme izolaci sklepních prostor proti průsaku vody, což rovněž stálo několik set tisíc a kromě běžné údržby jsme se nyní pustili i do výměny oken, kterých je zde 199, což bude stát kolem tří milionů korun. Zatím bylo osazeno 44 plastových oken.“
V objektu nemocnice je několik nevyužívaných budov. Co s nimi bude?
„To je pravda. Nabízeli jsme je k prodeji či pronájmu, ale zatím o ně nikdo neprojevil zájem. Nyní se rýsuje možnost, že bývalá administrativní budova by se mohla změnit na léčebnu pro lidi s Alzheimerovou chorobou, ale zatím je vše v jednání.“
Děkuji za rozhovor. Pavel Macák