Čtyři strakáči vyrazili do světa

Jan Vnouček 2013-01-10 00:48:00

Krásný Dvůr – Ještě před pár lety byli na vymření. V současné době se i díky chovatelské stanici v Krásném Dvoře jejich populace rozrůstá a získává si popularitu. Řeč je o plemenu český strakatý pes. Na jeho záchraně a rozšíření pracuje i krásnodvorská kynoložka Jana Vychytilová, která založila stanici Krásný dvorek.

Nyní se jí podařilo odchovat první čtyři „strakatá“ štěňata a vyslala je dobývat svět. Krasavice Auda zamířila k novým majitelům do Brna, baviče Alibabu neboli Alíka si vybrali v Ústí nad Labem, výstavní talent Alby šel do Slanýho a klučinu Aldu si dali pod stromeček u Náchoda.
Celý příběh ale nebyl bez komplikací. První pokusy o krytí 3,5 leté feny Bely z Luční ulice se nezdařily. Jeden z „nápadníků“ se jí nezamlouval a při druhém připuštění už bylo po ovulaci. Nakonec se úkolu se ctí zhostil až zkušený desetiletý pes jménem Cvrček z Kraje krkavce, který pochází ještě z původní ústavní linie Horákova laboratorního psa. „je to nejlepší varianta, protože když se strakáč dožije deseti let, je to známka toho, že má zdravé geny a není nositelem  genetických vad,“ dává nahlédnout do  plemenné psí kuchyně Vychytilová. Problémy ovšem nastaly s porodem, který pro zdravotní potíže musel proběhout císařským řezem až v Postoloprtech.
Další krytí může fenka absolvovat nejdříve na jaře 2014 a za svůj život může vrhnout maximálně 21 štěňat, naposledy ve věku 7 let. Nikdy se nesmí opakovat krytí stejným psem. Strakatí „voříšci s rodokmenem“ jsou živí a přátelští psi a takové valstnosti mívají podle chovatelky z Krásného Dvora i jejich majitelé. Jsou aktivní, zakládají občanská sdružení, propagují ryze české plemeno, setkávají se, pořádají hromadné regionální procházky (v červnu by měla proběhnout i v krásném Dvoře)… „Záchrana plemene je fajn, ale nejlepší na tom jsou lidi okolo. Jsou fajn, prostě strakatí lidi,“ usmívá se Vychytilová. Pouze by přivítala více spřízněných duší v okrese Louny, podle dostupných informací zde chovají strakáče jen v Holedeči.  Českých strakatých půs je v ČR čipovaných okolo 1400 jedinců, ale chovných je evidováno je něco okolo stovky.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

ÚDRŽBÁŘ - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání ÚDRŽBÁŘE. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Učitel odborných předmětů - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ - elektrotechnických, gastronomických, instalatérských. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Strojní zámečník - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: výroba a montáž česacích linek * zámečnické a svářečské práce. Požadavky: SOU/SŠ vzdělání technické * svářečský kurz na kyslíko-acetylenové svářování plamenem * svářečský průkaz na svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video