Jako bychom objevili hrobku faraona

Jan Vnouček 2013-02-16 01:13:00

Libyně – Šest koster a několik záhad vykopali nadšenci při archeologickém průzkumu kostela sv. Jiljí v Libyni. Již v lednu při vykopávkách přímo v podlaze svatostánku narazili před presbytářem na cihlovou klenbu, která signalizovala existenci hledaných podzemních prostor. Po očištění vrchní části nalezli schody a zazděný vchod do hrobky. Další snímky z místa nálezu zde.

Začátkem února po vydání všech možných povolení a sepsání odborných posudků pak mohli hrobku za účasti archeologů otevřít.
Na vzrušující akci se přišlo podívat i mnoho místních zvědavců. „Filip Havrda přinesl od své manželky celý plech palačinek, abychom prý nevyhladověli. Když jsme odstranili poslední kámen, nastalo hrobové ticho a lidé se báli promluvit. Pro mnohé to byl zážitek, jako bychom objevili hrobku faraóna. Pak se dlouho měřilo, fotilo, zapisovalo. Po obědě se začala odstraňovat suť a pomalu se nám odkrývalo celkem šest koster. Jedna byla zřejmě dětská a jedna nebyla v rakvi,“ popsala zajímavý objev Jitka Kantová, jednatelka sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni. „Kosti byly tak poskládané, jako by snad ten člověk před smrtí seděl v rohu hrobky,“ navázal na svou manželku Richard Kanta a přidal k  tomu hororovou hypotézu o tom, že mohlo jít buď o neúmyslné, nebo úmyslné pohřbení zaživa.
Protože při prosívání sutě byl objeven i křížek a několik mincí, nejstarší s datací 1580, a cihly použité při vyzdívce hrobky se užívaly v době renesance, datují objevitelé stáří kosterních pozůstatků v širokém pásmu od renesance do přibližně roku 1680, kdy se ještě nalezenou mincí mohlo platit. Podrobnější průzkumy nalezených zbytků dřeva a kostí mohou prozradit více.
Akce se zúčastnili také archeologové z Mostu – p. Volf a student archeologie Peksa z Podbořan. Na místě, které se původně propadalo, a kde se hrobka původně předpokládala, objevili velmi staré hroby.
Skupina okolo občanského sdružení hodlá v odkrývání zapomenuté historie Libyně dále pokračovat. Jejich bádání může značně rozšířit vědomosti o dějinách Lubenecka. Když ne o „tvrdá“ historická zjištění, tak alespoň o nové záhady a legendy.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

ŠKOLNÍ PSYCHOLOG - ZŠ a MŠ Jesenice

Nástup od 1.12.2023, pracovní doba jeden den v týdnu. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 29.11.2023 na uvedený e-mail.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 776 193 438
WWW: https://zsjesenice.cz/
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video