Pomoc po povodních na vlastní oči a na vlastní kůži

Redakce 2013-06-26 00:03:00

Libočany, Litoměřicko – Sbor dobrovolných hasičů Libočany vyjel 17. června již po několikáté na povodňovou pomoc. Účastnil se doposud téměř všech povodňových akcí a proto ani tentokrát nemohl chybět při pomoci potřebným. Pomoc byla tentokráte očekávána v okrajových částech města Litoměřic.

S mnoha dalšími hasičskými sbory i ten náš libočanský dorazil do centra pomoci obce Mlékojedy, kde nám byla přidělena postižená oblast, odkud budeme následně odčerpávat kontaminovanu vodu. Vyjíždíme a opouštíme naprosto zdevastované a opuštěné areály menších i větších firem; ani tady se voda s nikým nemazlila.
Přijíždíme do stále ještě zatopené pevnosti Terezín. A i po cestě vidíme v zatopených polích kusy nábytku a další všemožné zbytky lidského žití. Na domech je stále znát, že voda tu sahala do výše 2 až 3 metrů a lidé se smířenou, avšak nezdolnou zarputilostí stále vyklízejí a vysouší. Čerpadla jedou na plný výkon a nám, jen projíždějícím je z toho všeho smutno.
Naše místo určení je Terezín-krematorium a Terezínský památník. S ostatními hasičskými jednotami odčerpáváme stojatou a zapáchající vodu z nedaleké, ještě donedávna rozlehlé louky do terezínských příkopů. Ohře z ní udělala smrdutý rybník.
Je až k neuvěření, kam až všude dosáhla chapadla rozzuřené řeky, protože 3 km vzdálená zahrádkářská kolonie se taktéž proměnila v mrtvou zónu. Bahenní šedý povlak pokryl veškerou vegetaci do 2 až 3 metrů,  a povalené chatky a chaloupky  tu zůstaly doslova ležet.
Opět se přesouváme a tentokrát k Malé terezínské pevnosti, kde je zapotřebí odčerpat opět obrovské množství vody z kukuřičného pole. Už jsme na nohou několik hodin, začíná se stmívat a krvelační všudypřítomní komáři se chystají na hostinu- na nás. Repelenty nás sice zachránily, ale od blížící se únavy nás zachrání už jen spánek. Alespoň kratičký. Možná. Jsme sice unavení, ale… Co ale asi tak Ohře napáchala i jinde? Jestli  nám bylo doposud z téhle obklopující zoufalé atmosféry ve dne úzko, v noci to bylo stokrát horší. Kraj města totiž působil dojmem města duchů; tíživé nelidské ticho, tmavá okna,  žádné kroky, žádný štěkot psů a ani hlas nočních ptáků. Jen rozléhající se bzučení čerpadel, tma, kupy odpadků, bahenní smrad a hučící Ohře.
Střídáme se ve spánku i u čerpadel. Přichází ráno. Snídáme a čekáme na pokyny z ústředí a čerpadla ještě nasávají co se dá. Balíme, jen nás ještě musí vystřídat další parta. Jsme ospalí a smradlaví, ale pomohli jsme, jak se jen dalo, a to přece šlo. Bude-li potřeba, prostě zase pojedeme. Není nad čím přemýšlet. Vracíme se domů; opouštíme zbídačený kraj, unavené lidi a opuštěná zvířata a moc jim všem v duchu přejeme, aby tohle všechno už bylo za nimi…Ivana Žáčková

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

Truhlář - Výroba nábytku, Jimlín

Podmínkou vyučení v oboru.
Tel.: 731 118 374
WWW: https://nabytek-malik.cz/


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Ročov

Předpokládaný nástup 1. 9. 2024; přihlášky nejpozději do 25.3. do 12.00 hod. Všechny informace najdete na: https://www.obec-rocov.cz/
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: 606 657 663
WWW: https://www.obec-rocov.cz/
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


Farmaceut - Nemocnice Žatec

Základní mzda až 90.000 Kč; náborový a stabilizační příspěvek 500.000 Kč; 13. a 14. plat; odměny ve vazbě na hospodářské výsledky; káva v ředitelně jako bonus?
Tel.: +420 414 110 115
WWW: http://www.nemzatec.cz/
E-mail: asistentka@nemzatec.cz


Radiologický asistent - Nemocnice Žatec

Základní mzda až 50.000 Kč; náborový a stabilizační příspěvek 350.000 Kč; 13. a 14. plat; odměny ve vazbě na hospodářské výsledky; plus 3-4 denní a 1 víkendová služba (400/450 Kč za hodinu)
Tel.: +420 414 110 115
WWW: http://www.nemzatec.cz/
E-mail: asistentka@nemzatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video