Další krok na cestě do UNESCA

Veronika Salášková 2013-11-21 00:15:00

Žatec – Mezi česká města zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO by v nejbližších letech rád přibyl i Žatec. Kandidovat na něj chce se svými chmelařskými budovami. Úsilí Žatce o zápis do prestižního seznamu podpořilo v minulém týdnu hned několik institucí podpisem memoranda. Akce se konala pří-značně v Chrámu chmele a piva. Snímky z podpisu memoranda zde.

Podpis memoranda o spolupráci přípravy zápisu Žatce na seznam UNESCO proběhl v prostorách Restaurace U orloje v Chrámu chmele a piva v rámci konference Pro Památky letos zaměřená na téma Obnova a využívání pivovarů. Za Žatec listinu podepsala starostka Zdeňka Hamousová. Snahu města podpořilo ministerstvo kultury, Ústecký kraj, Národní památkový ústav a z místních Chmelařství družstvo Žatec a spolek Chmelobrana.
Memorandum není prvním krokem, který Žatec pro zařazení na seznam UNESCA podnikl. V letošním roce již proběhla první fáze zpracování tzv. management plánu. Jednalo se o vstupní analytickou část, kdy byly zpracovány podklady, které shrnují důvody, proč se Žatec rozhodl na seznam UNESCA kandidovat a proč je v současnosti už zařazen na indikativní listině. Město na zpracování této fáze management plánu dokonce obdrželo dotaci od ministerstva kultury ve výši 150 tisíc korun. Dále byly vypracovány tzv. pasportizační listy s podrobnými informacemi o jednotlivých konkrétních stavbách v městské památkové zóně a rezervaci. V památkové zóně je vytipováno 75 objektů, mezi něž patří například tradiční sklady a sušárny chmele, areál kapucínského kláštera. V městské památkové rezervaci je jich třináct, mezi nejvýznamnější patří areál Žateckého pivovaru.
Třetí část zahrnuje osm staveb ve zbylých částech města, jedním z objektů je třeba areál bývalého pivovaru Dreher, pozdější Fruta.
Druhá fáze přípravy bude obsahovat ještě podrobnější průzkumy a také návrh ochrany celého tohoto území. Na to by měla do roku 2016 navazovat konkrétní nominační dokumentace. Žatec si od případného úspěchu slibuje nárůst turistického ruchu.

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video