Smeknutý klobouk nad novým rybníkem

Jan Vnouček 2013-12-06 00:46:00

Vroutek – Nový rybník u Vroutku. Nedaleko města je těsně před dokončením zhruba tříhektarová vodní nádrž. Na bezejmenném přítoku potoku Podhora ji zde od loňska buduje místní občan Václav Molcar. Jde o významnou krajinotvornou událost, protože na Podbořansku nová vodní plocha nevznikla již dlouhá léta. Její vlastník uvažuje, že ji využije k chovu ryb či ke sportovnímu rybolovu.

Původně chtěl dokončit bezpečnostní přeliv hráze, provést terénní úpravy a stavbu zkolaudovat ještě letos, ale nevhodné povětrnostní podmínky a příliš rozbahněný terén tento plán odsunuly až na jaro. Když tedy počasí dovolí, mohla by se asi kilometr západně od Vroutku rozsáhlá vodní hladina zatřpytit již v 1. polovině příštího roku.
„Zdědil jsem po dědovi asi hektarový pozemek. Chtěl jsem pro něj najít nějaké využití, a protože tu byla jen bažina a rákosí a na nic jiného se to nehodilo, tak mě napadlo postavit rybník. Koupil a směnil jsem parcely kolem a pustil se do vyřizování papírů,“ vzpomíná Molcar, jak se z něj stal „rybníkář“.
Vyřízení všech administrativních náležitostí mu nakonec trvalo pět let. „Neměl to jednoduché. Podle zjišťovací studie mu tam rostl silně ohrožený kosatec sibiřský, který musel být přemístěn do jiné vhodné lokality,“ komentuje to Iva Laurichová z vodoprávního úřadu MěÚ Podbořany, která pro něj má jen slova chvály. „Kdybych měla klobouk, tak bych ho musela před panem Molcarem smeknout, jak si vše vyběhal a dodržel. Postavil všechno naprosto legálně, a mohl by  posloužit jako příklad řádného stavebníka,“ dodává úřednice, která se již těší, až si hotové dílo prohlédne.
Budoucí rybník se rozkládá na ploše necelých 3 hektarů a dominuje mu dlouhá sypaná hráz zpevněná a stabilizovaná vápnem. U stavidla se její výška pohybuje okolo 4 metrů.
Majitel stavbu financoval pouze ze svých zdrojů, bez použití dotace. Náklady ale ještě nemá úplně vyčíslené. Zemní a stavební práce pro něj prováděla kryrská firma Šilhánek a syn, kterou si nemůže vynachválit. „Domluvili jsme se na dobrých penězích,“ podotýká.
Zdůrazňuje, že rybník vybudoval především pro svou rodinu. „Mám čtyři vnoučky, tak snad ho do budoucna nějak využijí,“ doufá.
Václav Molcar na hrázi svého zatím nenapuštěného rybníku. Foto: Jan Vnouček

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video