Za teplo si v Žatci připlatí. Přesto je cena oproti jiným městům stále příznivá

Veronika Salášková 2014-02-05 00:55:00

Žatec – O něco hlouběji sáhne do svých peněženek v letošním roce řada Žatečanů, pokud bude chtít mít ve svých domovech příjemné teploučko. Žatecká teplárenská a.s., od níž většina domácností teplo odebírá, totiž navýšila cenu za teplo. Místní jsou na tom i tak pořád lépe než obyvatelé dalších měst lounského okresu.

Jednotlivé cenové úrovně se pro rok 2014 zvýšily o 3,5%. „Navýšení ceny je z důvodu nárůstu cen uhlí – máme nového dodavatele. Protože nemáme odsíření, jsme závislí pouze na nízkosirnatém uhlí, které má k dispozici důl Bilina, jehož zásoby jsou na rozdíl od jiných druhů uhlí již omezené. Zvýšila se i cena dopravy za toto uhlí, doly si navíc účtují i překládku,“ sdělila Alena Hlávková, ředitelka Žatecké teplárenské, a.s. Dodala, že ostatní náklady se snaží Žatecká teplárenská minimalizovat poptávkovými řízeními a že mzdové náklady se také již čtyři roky neměnily. Negativní vliv na cenu tepla má hlavně pokles odebraných giga joulů, kdy se takto projevují úsporná opatření.
„My ale stále musíme udržovat zařízení ve stejném provozu, jako když se odbíralo podstatně více tepla. Proto se snažíme přizpůsobovat výrobu i distribuci tepla současným odběrům, snižujeme dimenze nových horkovodů, měníme zařízení na nová s vysokou účinností. Bohužel jsou to ale velké investice, které budou trvat několik let. Díky tomu, že dnes vyrobená elektřina dotuje cenu tepla, jsme cenu mohli zvýšit pouze o 3,5% v průměru,“ vysvětlila ředitelka Hlávková.
Předběžné ceny tepla pro rok 2014 byly stanoveny ve výši 316,4 korun za GJ pro odběratele, kteří teplo odebírají přímo z horkovodu pomocí vlastní kompaktní předávací stanice, 431,9 korun za GJ pro ty, kteří teplo berou z horkovodu pomocí kompaktní předávací stanice teplárny. Občané, kteří teplo odebírají ze sekundárního rozvodu, sem patří například obyvatelé panelových sídlišť, pak zaplatí 474,8 korun za GJ.
Při porovnání těchto cen s cenami v okolních městech lounského okresu vychází, že teplo, které putuje z Perče je stále výrazně levnější. V Lounech odebírá řada lidí teplo od společnosti Energie Holding za 724,36 korun za GJ. V Podbořanech většinu města vytápí plynová kotelna, pro letošek zatím ještě nebyla přesná částka, kterou místní za teplo zaplatí, spočítaná, předpokládá se ale, že bude ve výši 580 korun za GJ.

Komentáře

Nabídky práce

ELKTRIKÁŘ - INTERMONT OPATRNÝ JIRKOV

Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení, 13. a 14. plat, odměny, stravné, sick days a další benefity. Požadujeme vzdělání v oboru elektro, ŘP sk. B, NV 194/2022 (dříve vyhl. 50/78).
Kontakt: Dagmar Křížová
Tel.: 775868949
WWW: https://intermont-opatrny.cz/
E-mail: krizova@intermont-opatrny.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Rada Městyse Ročov vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ŘEDITELE/ŘEDITELKY Základní školy Ročov. Bližší informace na: https://www.obec-rocov.cz/
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
WWW: https://www.obec-rocov.cz/
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz

Poslední videa

Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video
Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video