Kryry se německého pohledu nebojí

Jan Vnouček 2014-03-20 00:19:00

Kryry – Historická literatura o Podbořansku se záslužně rozrůstá. Minulý týden vydalo další publikaci o svých dějinách město Kryry, tentokrát z pera svého německého rodáka. Vydavatel knihu výstižně nazval Dějinné okamžiky Kryr do roku 1945 z pohledu profesora Haralda Richtera.

Autor, který byl z Kryr jakožto sudetský Němec odsunut, v ní kombinuje poznatky z německých archívů, mnohdy v češtině zveřejněné poprvé, se svými subjektivními dětskými vzpomínkami. Ty jsou samozřejmě poznamenány jeho původem a hlubokým prožitkem nespravedlnosti, takže se od českého pohledu liší. Je si však vědom citlivosti tématu a události nekomentuje, pouze je zaznamenává. Na druhou stranu se objektivně nevyhýbá ani popisu nacistických zločinů a tragickému osudu místních Židů. Text, který je koncipován jako učebnice pro děti, se sice místy pokouší účelovým skládáním argumentů o lehkou manipulaci se čtenářem. To však na jeho značném historickém významu nic nemění, protože osvětluje mnohé z hospodářského a sociálního vývoje Kryr především v letech 1918 až 1945. Vedle toho představuje také několik osobností, které ovlivňovaly zdejší život. Vše bohatě doprovázeno řadou dosud neznámých fotografií. Věděli jste například, že kryrské družstvo ve střelbě reprezentovalo v roce 1924 Československo na letních olympijských hrách? Nebo že v Kryrech stála před 1. světovou válkou elektrárna, která elektřinou zásobovala i sousední obce? Anebo že místní význačný nacistický pohlavár se v Německu dožil požehnaného věku 92 let? Spisek, vytištěný v nákladu 200 kusů, je ale bohužel neprodejný a bude sloužit městu pouze k reprezentačním účelům. Text přeložila Šárka Dittrichová, korekturu a úpravy provedl Kamil Kraus.
„Knížka je to autorův osobní pohled, ale myslím, že je v rámci možností napsaná slušně. Já osobně jsem se z ní dozvěděl plno zajímavých a nových věcí z předválečné doby. Formátem i zaměřením navíc navazuje na již dříve vydanou publikaci „Kryry – Cesta 1945 – 2010“ a společně s ní vytváří hezký celek,“ nebojí se sudetoněmeckého pohledu na odsun kryrský starosta Miroslav Brda. Na snímku pózuje s oběma publikacemi. „Dali jsme výtisky do školy a do knihovny, ale jinak ji budeme dávat jen jako dárek,“ dodává.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Veterina Podměstí - podkova pro štěstí

Slavnostní otevření Veteriny Podměstí 5. 11. 2023 a podkova pro štěstí jako dárek MVDr. Ivaně Kafka Kocinové.

Přehrát video
Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video