Zeissův nadační fond končí, je to běh na dlouhou trať

Jarka Cibulková 2016-02-10 11:44:00

Louny – Poslední dobou se na lounském zastupitelstvu řeč stále točí kolem Zeissova nadačního fondu, který byl založen na podporu využití pramene Luna. Důvodem odložení ukončení činnosti byl fakt, že se prováděla nutná rekonstrukce poškozeného keramického pítka v areálu lounské nemocnice. „Od září do poloviny listopadu jsme řešili rekonstrukci pítka, abychom do konce roku měli vše vyřešené a mohli jsme činit první kroky k ukončení činnosti nadačního fondu. K 31. prosinci 2015 byl ukončen kalendářní rok a byly započaty kroky k uzavření činnosti. Odevzdali jsme daňové přiznání a od 1. února 2016 je ZNF ve fázi zrušení s likvidací.“ řekl Karel Horáček, předseda správní rady Zeissova nadačního fondu (ZNF).

Historie, tehdy ještě Zeissovy nadace, sahá do roku 1993, kdy valná hromada doplnila a odsouhlasila základní dokumenty, potřebné k jejímu založení, a byla zaregistrována na Okresním úřadě v Lounech. Ještě téhož roku byla provedena technická revize stavu pramene Luna, o rok později se rozhodlo, že dojde k přivedení pramenu Luna do areálu nemocnice, kde byla v roce 1997 uvedena do provozu balneologická vana na rehabilitačním oddělení nemocnice s poliklinikou.
„V roce 1998 jsme několikrát žádali o granty z programů Phare, ale bez pozitivního ohlasu, jednali jsme také s lázněmi v Kurbad Warmbad o možné spolupráci. Zároveň nabyl účinnosti nový zákon o nadacích a my jsme museli zrušit původní nadaci a založit Zeissův nadační fond,“ řekl Horáček. Záměrem využití pramene byla léčba balneací.
Nový ředitel lounské nemocnice Jaroslav Staněk měl s kyselkou velké plány, ale ani o rok později po nástupu do jeho funkce nebylo rozhodnuto, zda převezmou garanci nad balneací. V roce 2006 byla zadána analýza možnosti rozvoje lázeňství v Lounech. Výsledkem analýzy byl fakt, že Louny nemají šanci získat statut lázeňského města. Podmínky získání statutu jsou neúprosné. O ukončení činnosti fond zvažoval už v roce 2010, kdy odchází sponzor akce v Domově pro seniory u Pramene v Lounech. „Chtěli jsme zřídit další veřejně přístupné pítko,“ sdělil Horáček. Město žádá členy ZNF o strpení. Český inspektorát lázní Ministerstva zdravotnictví řešil v období 2011 až 2012 vlastnictví pramenu, zda je skutečně města Louny a jak bude nadále využíván. Nakonec byl vyjádřen pouze souhlas s balneací, nad kterou by muselo převzít záštitu lůžkové zařízení. Nemocnice a.s. ovšem tuto vizi nepodpořila. V roce 2013 musela být provedena výměna spojovacího materiálu minerálkovodu, kterým byla voda vedena od pramene. Původně byly použity železné spojovací prvky, které vlivem kyselky zkorodovaly. Celkové náklady se vyšplhaly na dvaapadesát tisíc korun. Na počátku roku 2015 zjistil doktor Bořek Zasadil, že z areálu rehabilitace zmizela balneovana, která byla odstraněna bez vědomí fondu. „Nemocnice přiznala chybu, navrhla vyrovnání, následně vypověděla nájemní smlouvu o bezplatném pronájmu, obě strany se nakonec dohodly na úhradě ve výši 80 tisíc korun. Tvrzení, že vana má cenu 400 tisíc korun, nemá žádný hodnověrný podklad, nikde totiž není uveden žádný doklad o ceně, navíc nám byla darována,“ připomněl doktor Horáček.
Správní rada ZNF předpokládá, že movitý i nemovitý majetek převezme do majetku město. Spravedlivé a důležité je sdělit i to, že s ukončením činnosti nesouhlasil pouze jediný člen správní rady Josef Klesal, který na jaře loňského roku měl záměr vystavět v Lounech malé lázně. Potřebnou podporu však dosud nezískal.
Na začátku letošního roku byl na několik dní uzavřen vývěr U Spravedlnosti, který poškodila zřejmě silvestrovská pyrotechnika. „Došlo k narušení pískovce, ale pramen už teče,“ řekla členka správní rady a ředitelka Domova pro seniory U Pramene v Lounech Jana Černá.
Pramen Luna, který je nejhlubším minerálním pramenem v České republice, je na povrch vyveden U Spravedlnosti, v domově důchodců a v nemocničním parku. Minerální voda je vhodná hlavně pro vnější použití (koupele, obklady), jako podpůrný prostředek k hojení kožních onemocnění. Důležité je se vždy poradit s lékařem.
„Děkuji všem za roky práce v Zeissovu nadačním fondu a přeji těm, kteří se nadále budou snažit prosadit význam pramene pro naše město hodně úspěchů, trpělivosti a štěstí,“ zakončil Karel Horáček.

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video