Záchranný archeologický výzkum u sv. Jakuba

Alla Želinská 2016-08-26 09:43:00

Vroutek – U kostela svatého Jakuba Většího ve Vroutku se činili během posledních několika týdnů odborníci na moderní elektřinu i na dávnou dobu. Probíhalo tam totiž ukládání kabelu elektrického vedení do země a současně archeologický výzkum. Ten odhalil hroby s kostrami, v pondělí se na místě modlili za zemřelé.

„U kostela sv. Jakuba nově pod zemí povede kabelová přípojka nízkého napětí. Takže už nebudeme muset u každé akce natahovat prodlužovák z kulturního domu. Uložení kabelu ovšem prochází archeologicky významnou lokalitou. Od začátku srpna tam probíhá archeologický výzkum. Nalezeno bylo několik hrobů a v nich kostry a střepy z keramiky ze středověku,“ řekl starosta města Jaromír Kubelka.
Záchranný archeologický výzkum ve Vroutku začal v rámci stavby přípojky nízkého napětí u kostela sv. Jakuba Většího zhruba před měsícem. Výzkum prováděl Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.
„Časová náročnost výzkumu, který končí tento týden, je dána existencí hřbitova kolem kostela od 13. do 18. století, což potvrdily více než tři desítky tady zjištěných hrobů. Z dalších nálezů lze zmínit zachovalý pozůstatek původního terénu z 13. – 14. století s množstvím střepů z keramických nádob,” uvedl archeolog Vojtěch Peksa. Uplynulé pondělí archeologové pozvali na místo vykopávek podbořanského faráře otce Alexandra, jenž modlitbou uctil památku zemřelých a místo vysvětil.

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video