Výtěžek z kalendáře autor věnuje nemocným dětem a na kulturu

Alla Želinská 2016-10-13 09:10:00

Podbořany – Devětadvacetiletý Miroslav Švarc z Podbořan, povoláním starožitník, milovník historie, dějin a všeho společenského a kulturního dění, člen spolku Dietrich a spolupracující přítel spolku Okap, je autorem nového kalendáře na rok 2017, který bude k dostání již od pondělí 17. října, a obzvlášť jej ocení ti, kdo rádi porovnávají stará místa s dnešním stavem, architekturu ve městech, ulice.

„První kalendář vyšel na podzim roku 2014, tento bude druhý. Inspiroval jsem se v minulosti, kdy vyšla zajímavá kniha evropských měst, kde se přes foliovou stránku mohla porovnávat různá místa podle starých fotografií, a jejich současná podoba. Také mě inspirovalo město Kadaň, kde mají autobusové zastávky vylepené velkoformátovými fotografiemi města, ze starých a dnešních pohledů… To mě motivovalo k vydání kalendáře, který jsem v této podobě u nás neviděl,“ říká Mirek Švarc.
A které místo zachycené v kalendáři se změnilo nejvíce? „Náměstí, kde je na jedné staré fotografii pohled na tehdejší pivovar, v jehož části dnes je Restaurace a Disco Růže s Domem keramiky a vedle samotný Kulturní dům – Pegas. Rovněž tak se náměstí hodně proměnilo v části, kde je bytový dům s obchodem s nápoji, bankou a pošta, kde dřív byla řada domků,“ dodává autor. Ve výběru starých pohlednic se některé použít nedaly, přiznává Miroslav, protože dnes jsou místa zakrytá vzrostlými stromy nebo panelovými domy. Tentokrát mu s focením pomáhali kamarádi, Václav a David Oktábcovi a Jaroslav Fous.
Na části starých fotografií – pohlednic není autor uveden; často se na starších fotografiích objevuje Josef Pfaff, od něhož má Miroslav Švarc dokonce malovaný obraz. „Poprvé jsem staré fotografie čerpal z internetu a od známých, tentokrát jsem si mnoho pohlednic zakoupil v antikvariátech a na burzách. Dalo by se říci, že se ze mě stal sběratel – pohlednice už nekupuji kvůli kalendáři, ale protože je to moje záliba,“ prozradil Miroslav.
Kalendář vydal v počtu 300 kusů za zhruba 21 000 Kč. V případě většího zájmu ho nechá dotisknout u podbořanské firmy Westprint, kde mu kamarádi hodně pomáhají. Právě oni, a také místní podnikatelé, rodina a známí přispěli Mirkovi na kalendář.
Výtěžek z prvního kalendáře byl 31 000 Kč. Peníze autor věnoval dětské onkologii, na podporu studenta Víta Šaška z Lubence při jeho úsilí dostat se na paralympijské hry v Riu a pro spolek Okap (laserová show, přednášky, akce pro děti).
„Nový kalendář bude v prodeji v obchodě Zuzka v Dukelské ulici, obchodě s krmivy a chovatelskými potřebami, u Slávky Neunerové. Výtěžek z jeho prodeje bude použit na dobro-činné účely jako předloni, opět vážně nemocným dětem a pro pořádání kulturních akcí v našem městě,“ upřesnil Miroslav Švarc.

 

Komentáře

Nabídky práce

ÚDRŽBÁŘ - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání ÚDRŽBÁŘE. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Učitel odborných předmětů - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ - elektrotechnických, gastronomických, instalatérských. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

POŽADUJEME: vzdělánÍ zdravotnického směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou * finanční ohodnocení dle platných platových tarifů (10. platová třída/délka praxe) pro zdravotníky vč. zvláštního příplatku, příplatku za práci o víkendu a svátcích + odměny * 5 týdnů dovolené * příspěvek na dovolenou * příspěvek na penzijní pojištění * příspěvek na stravování * příspěvek na vitamíny a očkování * možnost dalšího vzdělávání. NÁSTUP IHNED
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video