Cesty dětí za knížkou

Redakce 2017-08-19 00:11:00

Louny (ik) Městská knihovna Louny se celoročně snaží přivést děti ke knížkám a ke čtení. Jednou z možností je jejich zapojení do celostátních projektů podporujících dětské čtenářství. Svaz knihovníků a informačních pracovníků každoročně vyhlašuje projekt „Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka“.

Přihlášené třídy pak od prosince do června nadstandardně spolupracují s knihovnou – knihovnické besedy, tematická čtení, výtvarný projekt, čtenářské deníčky. Na závěr školního roku při vyhodnocení projektu jsou všechny děti odměněny knížkou, kterou po následující tři roky není možné volně zakoupit.
Nejen děti tohoto projektu jsou zapojeny do „Školy naruby“. Jde o čtenářské deníčky pro děti a rodiče. Cílem je podpora předčítání dětem. Holky i kluci si rádi zahrají na učitele. Známkují všechny předčítající a sami doplňují zápisy kresbami. Při prohlídce deníčků knihovníci zjistí zajímavé skutečnosti. Stále jsou čteny klasické pohádky (Hrnečku, vař!, O perníkové chaloupce, Kocour v botách, …), oblíbené jsou příběhy o zvířatech (Kocour Mikeš, O pejskovi a kočičce, Maxipes Fík, …) a také encyklopedie (Zvířata, Jak fungují dinosauři, Jedinečný svět vlaků, …). Nejčastěji čtou maminky. Při hodnocení se nejvíce objevují 1**, smaljlíky a pochvalná razítka. Nadhodnotou je slovní hodnocení – Skvělé!, Líbilo se mi to!, Máma byla unavená. Některé děti to však nemají jednoduché. V deníčku je málo zápisů a předčítajícími jsou většinou paní učitelky. Stává se i to, že někdy jeden deníček nestačí – rekordem jsou čtyři sešítky od jednoho žáka. Snaha a úsilí, s jakým děti ke svým deníčkům přistupují, jsou zhodnoceny v závěru školního roku. Majitelé nejzajímavějších z nich jsou odměněni knížkou. Důležité je uvědomit si, že nejde jen o čtení samotné, ale že jeho prostřednictvím můžeme strávit příjemný čas s našimi blízkými.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video