Podbořany - Podbořanské gymnázium se v pátek 10. listopadu již podesáté zapojilo do celostátního projektu Člověka v tísni Příběhy bezpráví. Tradičně se nejprve žáci od kvarty po oktávu podívali na dva kratší dokumentární filmy o lidech, kteří se ozvali proti společenskému příkoří v 50. letech („Šel bych do toho znovu“) a v 70. letech („Ženy Charty 77“). Následovalo přivítání čtyř milých hostů z Německa, kteří si besedu v podbořanské škole naplánovali při své nabité návštěvě České republiky.
Členové Spolku žateckých rodáků v uplynulých dnech např. prezentovali nový film o Žatci při jeho pražské premiéře, ve čtvrtek 9. listopadu si u žatecké synagogy připomněli výročí tzv. křišťálové noci. V Podbořanech Otokar Löbl nejprve pohovořil o Janu Patočkovi a jeho Kacířských esejích o filosofii dějin. Toto složitě uchopitelné filosofické téma podal mladým lidem ve srozumitelné a poutavé formě. Poté následovala debata a řadu otázek měli i sami hosté – dr. Andreas Kalckhoff, Helmut Schneider a Gerhard Gerstenhöfer. S mladými lidmi se bavili o tom, jak se učí o vývoji česko – německých vztahů na obou stranách hranic. Pánové vzpomínali na to, že byli odsunuti spolu se svými rodinami, všichni jsou ročníky narození 1943-1946, byli tedy v té době nemluvňaty. Mluvili o tom, jak nelehký čas čekal za hranicemi na jejich babičky a dědečky, kteří si v Německu nikdy nezvykli a do smrti vzpomínali se smutkem na svoji vlast. Několik dětí upozornilo na to, že se česko-německé téma dotýká velké části z nich, neboť pocházejí ze smíšených rodin, příběhy spojené s odsunem znají z domova. Důležitým tématem byl nacionalismus jako aktuální nebezpečí. Na závěr si vyměnili dárky, škola byla obdarována zmiňovaným filmem Žatecko – dějiny Čechů a Němců a hosté si odvezli kalendář na rok 2018 poskládaný z výtvarných prací žáků.
Napsal(a): Redakce
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video