Napsali jste nám: Plakátovací plocha a protikuřácký zákon

2018-01-21 03:35:00

Sice tyto pojmy možná nemají nic společného, ale snad… Již delší dobu sleduji v Podbořanech těch několik plakátovacích ploch, kde je napsána adresa www.rengl.cz a často jsou tam místo plakátů na nějakou akci plakáty firmy, že si tu plakátovací plochu může člověk objednat od 0,99 Kč za den. Setkal jsem se s adresou této firmy i v Rakovníku a v Chomutově. Tam byly plakátovací plochy využity plněji. Asi města, kde pořadatelé akcí mají na vyvěšení plakátů peníze. V Podbořanech to tak není. Většinu akcí zde pořádají neziskové organizace nebo různé jiné i dobrovolnické organizace, které své plakátky vyvěšují na různých místech tu ve výlohách nebo ve dveřích různých obchodů, protože každá koruna je jim dobrá. Na druhé straně je to však na úkor skutečné informovanosti občanů města. Možná by stálo za uvážení majitele plakátovacích ploch změnit. V Kadani žádný rengl.cz není a všechny plakátovací plochy ve městě jsou plné informačních plakátů. Podbořanská veřejnost, i když se to možná nezdá, potřebuje osvětu, informovanost jako sůl...

Stejně tak jako plakátovacích ploch si všímám, jaká je situace ohledně protikuřáckého zákona. Když bylo ještě teplo, využívali kuřáci různé zahrádky anebo zátiší jako např. V Magic-Baru v Podbořanech. Nyní je úsměvné vidět, jak se konzumenti jedné „drogy“, alkoholu klepou při nasávání druhé „drogy“, nikotinu. Ukazuje se však, že kuřáci jsou bezohlední, když např. před dveřmi zmíněného Magic-Baru je poseta plocha cigaretovými nedopalky. Co tedy přinesl „protikuřácký“ zákon? Především zvětšený příjem daní do státní pokladny, neboť jak zjišťuji, kuřáků, a což mne zaráží, především té ženské poloviny, přibývá? Podle mého názoru, vůbec nezměnil to základní, myšlení lidí. Nejsem pro represe, jako představuje tento zákon, kdo chce, ať si kouří, ale na jedné straně to oslabuje příjmy rodin, neboť jedna krabička stojí mezi 70 až 90 Kč, a kdo tím trpí, jsou především děti. Na druhé straně neřeší jednu zásadní věc, že kuřáci si stále neuvědomují, protože jim to zatím žádný ministr zdravotnictví nesdělil, že zdraví je především věc samotného občana. Odstrašující nápisy na krabičkách cigaret jsou kontraproduktivní. I zde je nutná osvěta a informovanost. Pokud by u nás skutečně zdravotnictví fungovalo, nemohlo by stále a stále vyžadovat větší finanční prostředky. Stačily by preventivní prohlídky, kde po rentgenu, vyšetření lze snadno zjistit, zda pacient je chronickým kuřákem anebo dokonce požívačem alkoholu. Stačil by zákon, kde obvodní lékař při zjištění zavolá příslušné zdravotní pojišťovně a ta podle opět nějakého rozumného zákona zvýší chronickému „drogistovi“ zdravotní poplatek. Tam, kde by se lékař staral o své pacienty osvětou a informovaností a pacienti se starali o své zdraví, obdrželi by jak lékař, tak pacienti bonusy. Jistě, mnozí se mi mohou vysmát. Ale dokud nezačne v této společnosti změna myšlení, že člověk je především zodpovědný občan a stát tu je od toho, aby pomáhal skutečně těm, kteří to potřebují, nic se nezmění.

Bohumil Řeřicha, Podbořany

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video