V Uhrovic mlýně mají velbloudy pro radost

Redakce 2011-11-04 00:00:00

Rakovnicko – Uhrovic mlýn u Milíčova je jeden z nejstarších mlýnů v Čechách.  „Jako mlýn sloužil ještě po válce,“ říká jeho současná obyvatelka Vlasta Durlinová  „Pak jej majitelé někdy v sedmdesátých letech prodali Okresnímu stavebnímu podniku Most, který tu postavil ubytování. Po revoluci se OSP zrušilo a následný majitel si na stavbu vzal úvěr a nechal je spadnout spořitelně. Místní z okolí to totálně rozebrali, takže my jsme to kupovali jako totální ruinu. Dáváme to jako rodina dohromady a blbneme se zvířátkama,“ říká Vlasta Durlinová.

Vedle poníků, prasat a kravky působí velbloudi trochu jako zjevení. „Manžel navštívil cirkus v Kralupech a strašně se mu velbloudi líbili, tak ho napadlo si je pořídit,“ vzpomíná Vlasta Durlinová. Zjistili jsme, že to jsou strašně nenáročná zvířata, pocházejí z Asie, z oblastí pouště Gobi, kde bývají v zimě třicetistupňové mrazy, takže jim zimy nevadí a dokonce mají rádi sníh.“ Chundelatý hřebec se jmenuje Efendi, je mu 4,5 roku, se stejně starou Safirou  jsou chovný pár.  V televizi říkali, že samec se musí kastrovat, jinak jsou divocí, ale tenhle je mazel, mírný a hodný, i když není kastrovaný.  Rozhodně nechce kousnout, jak si někdo myslí. Je to krásné zvíře, krotké, na stravu nenáročné, nemusí se kovat jako kůň.  Za kus chleba je Efendi schopný dělat kotrmelce. Syn s nimi dokonce jezdí do lesa na houby, a projdou i místa, kam by se kůň nedostal, zvládají krpály, a když třeba spadne, tak se mu nic nestane, to kůň by si zlomil nohu.  Dá se na něm jezdit i bez sedla, ale syn si jej ušil. Když jsme byli v potřebách pro jezdectví, neměli na velbloudy kupodivu nic. Přitom je to sice v jiných zeměpisných šířkách, ale naprosto normální domácí zvíře,“ směje se Vlasta Durlinová.
Máme velbloudy v podstatě pro radost,“ vysvětluje, ale netají se tím, že by byli rádi, kdyby se jim podařilo odchovat mladé: Zatím je to jenom koníček.  Mám mléko, snažím se dělat sýry, tvaroh, ale je to pořád ještě pro známé a pro rodinu, není to žádná velkovýroba. Přes léto nám sem jezdí hodně přátelé, známí, máme pro ně ubytování. Máme ale v plánu mít tady ubytování, asi formou klubu, chceme pořádat semináře, cvičení,“ prozrazuje, kterými směry se ubírají jejich úvahy o budoucnosti.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

ELKTRIKÁŘ - INTERMONT OPATRNÝ JIRKOV

Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení, 13. a 14. plat, odměny, stravné, sick days a další benefity. Požadujeme vzdělání v oboru elektro, ŘP sk. B, NV 194/2022 (dříve vyhl. 50/78).
Kontakt: Dagmar Křížová
Tel.: 775868949
WWW: https://intermont-opatrny.cz/
E-mail: krizova@intermont-opatrny.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Rada Městyse Ročov vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ŘEDITELE/ŘEDITELKY Základní školy Ročov. Bližší informace na: https://www.obec-rocov.cz/
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
WWW: https://www.obec-rocov.cz/
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz

Poslední videa

Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video
Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video