Žatec – Za nedlouho tomu bude pět let, kdy městský plátek hlásal, jak výhodný obchod se minulému vedení města podařil, když získalo od společnosti Agile do vlastnictví budovu papíren. Koalice ČSSD, KSČM a ODS tehdy v lednu 2007 odhlasovala výměnu věcného břemena příjezdu do areálu papíren za hlavní budovu továrny. Tehdy také zástupce starosty Aleš Kassal v článku popisoval, velké plány s touto budovou. Uplynulo téměř pět let, budova je však ve stále stejném a možná i horším stavu.
„Toto východisko představitelé města považují za jasné vítězství. Papírny stojí, budou stát a městu přibude další majetek. Není technicky v pořádku a ihned použitelný, to je zřejmé. Ale počítá se s jeho účelným využitím pomocí dotací z Evropské unie,“ psal ten-krát místostarosta Ka-ssal. Hned na to sdělil také, co by v budově papíren mělo vzniknout. „Část se využije pro depozitáře cenných sbírek a předmětů Polánkova muzea i Archeologického ústavu Akademie věd ČR. Zbylé prostory budou využity pro obchody, společenskou a zájmovou činnost, v úvahu připadá i bydlení. Tím pádem se z této nyní do určité míry zchátralé části města stane živá čtvrť s dalším zázemím pro obyvatele a jeho návštěvníky,“ rozvíjel plány Aleš Kassal.
O čem ale tenkrát ve svém článku pomlčel, byl stav, v jakém město budovu papíren převzalo. Před předáním budovy městu totiž bylo z areálu odvezeno cokoli, co mělo nějakou cenu. A tak ji město získalo bez odnesených dveří, vytrhaných futer, bez radiátorů, podhledů a jejich osvětlení a izolace, s odmontovanými stupni schodiště a s vyrvanými kabely elektřiny částečně odnesenými, částečně povalujícími se po podlaze. A protože se žádná slibovaná a prorokovaná přestavba budovy na výše popsané centrum nekonala, nachází se v tomto stavu, dodnes, jak lze ostatně vidět i na snímku.
Městu tak zůstal Černý Petr, kdy má v ruce zchátralou budovu, k níž není v postatě žádný přístup, protože okolní pozemky vlastní Lidl. Což spolehlivě odradí jakéhokoli zájemce o koupi či pronájem budovy. Bez přístupu k budově nelze provést ani její rekonstrukci, která by město vyšla odhadem na desítky milionů korun.
„V tuto chvíli město jedná s majitelem, buď o odkoupení části pozemku, nebo aspoň o zřízení věcného břemene s právem průjezdu a průchodu. To je nutnost, aby bylo možné budovu rekonstruovat a dále využít. Nemohu pochopit, jak mohli zástupci města udělat takhle nevýhodný obchod, nechce se mi věřit, že to bylo z pouhé hlouposti. V každém případě by měl někdo nést odpovědnost za takové zacházení s městským majetkem, je na místě zvážit podání trestního oznámení,” sdělil radní Jaroslav Hladký.