... a na člověka se kašlalo

Pavel Macák 2011-11-11 07:33:00

Raná – Doslova vyhozených z okna bylo zhruba deset milionů korun při rekonstrukci silnice I/28 v úseku od Dobroměřic – Odolice, která se uskutečnila ve dvou uplynulých letech a dosud nebyla zkolaudována. Obyvatelé obce Raná a nejen oni se podivovali již při realizaci nad projektovým řešením tak zvaného biokoridoru pro přechod zvěře pod silnicí. Ten je totiž umístěn tak „šikovně“, že pokud by jím měla zvěř procházet, musela by nejprve projít obydlenou částí vesnice.

„Brněnská projekční kancelář, která byla tvůrcem tohoto paskvilu, patrně ani místo neviděla. Kolem roku 2000 byla obec zahrnuta do diskuze při přípravě projektu, jako neopomenutelný účastník stavby. Od samého počátku jsme byli proti tomuto řešení a podle mých informací tehdejší vedení obce ani netušilo, že v její blízkosti má být biokoridor vybudován. Jinak by v územním plánu nebyly pozemky v těchto místech vyznačeny pro budoucí zástavbu šesti rodinných domů,“ uvedl starosta obce Jaroslav Veselý.
Ale není to jediný prohřešek, kterého se investor Ústecký kraj při rekonstrukci této důležité komunikace, po které denně projede přes osm a půl tisíce vozidel, dopustil. Stavba za tři čtvrtě miliardy má v souvislosti s Ranou ještě jeden vážný nedostatek. „Tím je nejen umístění autobusové zastávky, ale hlavně absence bezpečného přechodu pro chodce. Automobily totiž po rovném úseku komunikace mají sice jezdit jen devadesáti kilometrovou rychlostí, ale to je jen výjimkou. Běžně se totiž stává, že vysoko tuto hranici překračují a pro starší lidi, ale nejen pro ně, odhadnout jejich rychlost pro bezpečné přejití, je vcelku nemožné a v noci se nebezpečí ještě zvyšuje, protože zde není žádné osvětlení,“ řekl starosta.
Obyvatelé obce před časem podepsali petici, ve které žádali zastupitele obce, aby se zasadili o vyřešení problému bezpečného přecházení v úseku protilehlých autobusových zastávek. Několikrát jsme byli svědky skutečnosti, že chodci čekají i čtvrt hodiny, než mohou přejít komunikaci a dokonce se několikrát stalo, že jim ujel autobus jen proto, že silnici nebo možné přejít. Ale největším rizikem je pohyb dětí a seniorů přes vozovku,“ uvádí se mimo jiné v petici. Tu vedení obce zaslalo na odbor dopravy Krajský úřad společně s požadavkem snížení rychlosti v tomto úseku, vybudování bezpečného osvětleného přechodu a protihlukové stěny. Nic se neřešilo ani nestalo. Odpověď žádná. Jen chomutovské Ředitelství silnic a dálnic, které bylo realizátorem stavby, opravilo zhruba padesát metrů silnice ve směru k obci. Zvítězila prostě chuť proinvestovat peníze a na člověka se kašlalo,“ dodal starosta Veselý.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video