V Chrášťanech si připomněli slavného rodáka

Redakce 2011-11-01 00:00:00

Chrášťany – Na jeho náhrobku na chrášťanském hřbitově se píše: „Josef Falber – četnický strážmistr – *18. 3. 1911 – +13. 9. 1938 – Padl hrdinně při vykonávání četnické služby dne 13. září 1938 ve Schvaderbachu u Kraslic. – Čest jeho památce.“ „Zemřel tedy v pouhých sedmadvaceti letech. Na fotografii na náhrobku vypadá mladší, tak na dvacet. Má na sobě parádní četnickou uniformu a v očích smutek. Jako by se díval do budoucnosti,“ píše se na webových stránkách obce Chrášťany.

Zdejší vlastivědná společnost pátrání po Josefu Falbrovi zahájila již před rokem a její členové  zjistili, že zatímco u události, při kterých Josef Falber přišel o život, jsou v místní kronice popsány  jen v základních obrysech,   pohřeb  zaznamenal kronikář důkladně Zúčastnilo se jen na 6,5 tisíce lidí a mezi smutečními věnci nechyběl ani věnec od prezidenta Edvarda Beneše. Aby se chrášťanští dozvěděli o okolnostech smrti svého slavného rodáka více, uspořádala obec dne 22. října ve zdejší škole přednášku a poté pietní akt na hřbitově. Akce se ujali asi největší znalci této problematiky u nás – členové občanského sdružení  Klub 1938 – Četnická stanice Habersbirk. Habersbirk se dnes jmenuje Habartov a členové občanského sdružení se představili v dobových uniformách a přivezli nejen informace a důkladnou fotodokumentaci, kterou v plném sále promítli dataprojektorem ,ale také dobové četnické zbraně a výstroj. „Byli jsme osloveni obcí za účelem popularizace chrášťanského rodáka Josefa Falbera, uspořádali jsme přednášku a pietní akt. Pocházíme z města Habartov na západě Čech, a zabýváme se událostmi, které se staly v roce 1938 v Habartově, a nejen tam,“ vysvětlil   Jiří Převrátil, předseda o.s. Četnická stancie Habersbirk.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video