V Chrášťanech si připomněli slavného rodáka

Redakce 2011-11-01 00:00:00

Chrášťany – Na jeho náhrobku na chrášťanském hřbitově se píše: „Josef Falber – četnický strážmistr – *18. 3. 1911 – +13. 9. 1938 – Padl hrdinně při vykonávání četnické služby dne 13. září 1938 ve Schvaderbachu u Kraslic. – Čest jeho památce.“ „Zemřel tedy v pouhých sedmadvaceti letech. Na fotografii na náhrobku vypadá mladší, tak na dvacet. Má na sobě parádní četnickou uniformu a v očích smutek. Jako by se díval do budoucnosti,“ píše se na webových stránkách obce Chrášťany.

Zdejší vlastivědná společnost pátrání po Josefu Falbrovi zahájila již před rokem a její členové  zjistili, že zatímco u události, při kterých Josef Falber přišel o život, jsou v místní kronice popsány  jen v základních obrysech,   pohřeb  zaznamenal kronikář důkladně Zúčastnilo se jen na 6,5 tisíce lidí a mezi smutečními věnci nechyběl ani věnec od prezidenta Edvarda Beneše. Aby se chrášťanští dozvěděli o okolnostech smrti svého slavného rodáka více, uspořádala obec dne 22. října ve zdejší škole přednášku a poté pietní akt na hřbitově. Akce se ujali asi největší znalci této problematiky u nás – členové občanského sdružení  Klub 1938 – Četnická stanice Habersbirk. Habersbirk se dnes jmenuje Habartov a členové občanského sdružení se představili v dobových uniformách a přivezli nejen informace a důkladnou fotodokumentaci, kterou v plném sále promítli dataprojektorem ,ale také dobové četnické zbraně a výstroj. „Byli jsme osloveni obcí za účelem popularizace chrášťanského rodáka Josefa Falbera, uspořádali jsme přednášku a pietní akt. Pocházíme z města Habartov na západě Čech, a zabýváme se událostmi, které se staly v roce 1938 v Habartově, a nejen tam,“ vysvětlil   Jiří Převrátil, předseda o.s. Četnická stancie Habersbirk.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video