V mlze naháněli lišku a Vydru

Jan Vnouček 2011-11-01 00:09:00

P. Rohozec – Šestnáct koní, šestnáct jezdců a šestnáct honících psů. Ti všichni se v sobotu podíleli na imitaci honu na lišku. Mnoho návštěvníků této pro české země poněkud exotické podívané pak v Podbořanském Rohozci naháněli místo rezavé šelmy i Vydru. Přesněji řečeno, populárního herce a propagátora přirozeného chovu koní Václava Vydru, který se honu také zúčastnil. Každému se ochotně podepisoval, s každým prohodil pár slov a ještě si stihl užít koňskou projíždku za psí smečkou.

Nejprve děkan Aleksander Siudzik vykonal v kostele sv. Notburgy Hubertskou mši a po krátkém občerstvení  udělala jedna z jezdkyň na kopci „Kříž“pachovou liščí stopu a podívaná mohla začít. Bohužel v dobré viditelnosti bránila hustá mlha, a tak jezdci na koních museli nakonec hodně blízko k natěšeným divákům. I proto to byl pro mnohé velký zážitek. „Viděla jsem to poprvé a bylo to moc hezké. Mám ráda koně  a příště vyrazím znovu,“ podělila se o své dojmy třináctiletá Karolína Alferiová z Podbořan, která vše sledovala i s malou sestřičkou Nikolou.
Ani jedna z nich se nemusela bát, že při honu dojde nějaký živý tvor k úhoně. „Honit živou lišku je proti liščím právům. Takže se liška humánně zastřelí z posedu a udělá se s ní pouze pachová stopa pro psi,“ ironizoval některá absurdní nařízení na ochranu zvířat jeden z pořadatelů Martin Gutzer. Spolu s ním akci již od roku 2003 organizuje česko-nizozemská Honlišácká společnost Žebráky. „Byli jsem jedni z prvních, kdo s tím v Čechách začal. Přivezli to sem Holanďani, kteří v Rohozci vlastní statek. Začali jsme na to zvát lidi, aby myslivci i vlastníci pozemků pochopili, že nijak nezasahujeme do jejich práv,“ uvedl.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video