Kryry, Vroutek – Uplynulou sobotu bylo v Kryrech a ve Vroutku veselo. Oběma městy totiž procházely bujaré průvody, aby májovníci řádně oslavili tradiční staročeské máje. Dva pestře ozdobené koňské povozy v Kryrech, zástup mladých v barevných krojích obrážel domy označené čerstvými březovými májkami. U každého z nich se mládenci chopili tamních svobodných dívek a provedli je v kole. Z vozu jim k tomu pěkně od podlahy hrála rakovnická kapela Sobotěnka.
„Už jsme tady šestým rokem a vždycky jsme moc spokojení,“ liboval si její kapelník Stanislav Sobota. A spokojeně se tvářila i spoluorganizátorka Jana Vágnerová. „Máme hodně svobodných holek, ale málo kluků. Nechtějí moc chodit. Ale přesto se sešlo okolo šedesáti účastníků, i když někteří jsou z jiných měst,“ pochvalovala si. „Nakonec nám ani nestačily naše kroje a museli jsme si jich pár půjčit až z Prahy. Ale já mám vlastní,“ pochlubila se ještě, než odběhla za jinými povinnostmi. „Čí jsou máje? No přece naše!“ Rozléhalo se ve stejný čas i Vroutkem. Také tam pořádala místní mládež staročeskou májovou veselici. „Máme dvacet párů, čtyři dráby, rychtáře, družičku a Kecala. Celkem čtyřicet sedm májovníků a devadesát tři svobodných děvčat,“ chlubil se slušnou účastí Milan Cagaš, oblečený příznačně do rychtářského úboru. Všechny vyjmenované vybízela úspěšně do tance Plzeňská kapela v čele s Václavem Karáskem. Obě povedené akce večer zakončily májové zábavy.
Napsal(a): Pavel Macák
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video