Gymnázium oslavilo 100 let vzniku republiky, a to stylově a za účasti významných hostů!

Hedvika Mašková 2018-11-17 17:00:00

Konec posledního říjnového pracovního týdne patřil oslavám 100 let od založení Československa na žateckých školách. Velkolepě se ho rozhodli pojmout studenti i pedagogický sbor Gymnázia v Žatci. Byla vysazena lípa republiky, zpívala se hymna, fotila česká vlajka, vystavovaly se historické artefakty, konaly se přednášky a to vše stylově v duchu první republiky. Den nemohl začít nijak jinak než chlebem a solí. Na základní škole Komenského alej a SOA a SPSE v Žatci byly den nato vysazeny další lípy republiky.

Na projektový den žateckého gymnázia byli pozvání zástupci města, včetně starostky Zdeňky Hamousové, i středních a základních škol v Žatci. ,,Když jsem přišla byla jsem ohromená, jak gymnázium a vy, studenti, jste se k významnému výročí postavili. Velmi vám za to děkujeme,“ začala úvodním slovem starostka Zdeňka Hamousová. Připomněla všem přítomným, že vznik Československa byl dlouhodobým procesem a se studenty se podělila o cenné informace o tom, jak vznik Československa probíhal u nás v Žatci. ,,Doufám, že všichni společně budeme nejen hrdými Žatečany, ale také hrdými občany naší krásné České republiky,“ dodala na závěr společně s obeznámením s projektem ,,Lípy republiky/Stromy svobody 1918-2018“. V našem městě se jednalo o lípu, která byla vysazená v tomto roce jako druhá v pořadí. První vysadil 13. října Svaz letců u památníku válečným letcům.

Během slavnostního dne se s ředitelem Městské policie v Žatci rozhodla starostka Zdeňka Hamousová také poděkovat a obdarovat strážníka Ondřeje Koubu. ,,Není jednoduché starat se o bezpečnost obyvatel ve městě a umět reagovat na každodenní nenadálé situace. Když je vše v pořádku, tak vlastně ani pomoc druhých nepotřebujeme. Uvědomujeme si, že zde máme policii a záchranné služby, ale v situacích, kdy nastává krizová situace, ve které jde o život, tak je vždy strašně důležité zachovat se lidsky, kolegiálně. Bez ohledu na vlastní bezpečí nebo nebezpečí bychom měli poskytnout pomoc druhému, který ji potřebuje. Strážník městské policie Ondřej Kouba v letošním roce dvakrát dokázal, že je mužem na správném místě, protože pomohl v obou případech zachránit život, a to sice tak, že opravdu bez jeho konkrétního zásahu už by mezi námi dotyčné osoby nebyli. Jeho výkon a reakce byly takové, že si získal respekt mezi ostatními kolegy i mezi námi, kteří s městskou policií spolupracujeme. Svým postojem ukázal, co je důležité – umět se v danou chvíli správně rozhodnout. Nastala situace, kdy byl na služebně sám, a přišlo urgentní hlášení, při kterém bylo potřeba zasáhnout. Neváhal, skočil do auta a nechal služebnu policie na dohled pouze kolegovi kontrolující kamerový systém. Strašně si jeho počínání cením, jelikož si myslím, že ne každý by se tak rozhodl. Ondřej vyhodnotil, že záchrana člověka je důležitější,“ řekla na dvoře žateckého gymnázia Zdeňka Hamousová a předala strážníkovi Koubovi památeční dar – hodinky, na kterých je vyryto ,,Za záchranu života“ a dodala: ,,Hodinky, i když přestanou být módním doplňkem, budou připomínat, že jsi člověkem na svém místě, a že si tě vážíme.“

,,Je pro mě obrovskou ctí před vámi dneska stát. Moc děkuji vedení města – starostce a zároveň senátorce Zdeňce Hamousové, paní tajemnici, řediteli městské policie a vlastně vám všem. Nikdy jsem nic podobného nezažil. Je to pro mě zcela nový nepopsatelný pocit. Děkuji. Snad se ještě někdy uvidíme,“ řekl po převzetí daru Ondřej Kouba.

Lopatkou či hrstí hlíny mohli poté všichni přítomní popřát předvysazené lípě, aby se jí na dvoře gymnázia dobře dařilo. ,,Doufám, že zde lípa poroste ještě v době, kdy zde vy, naši studenti, budete kolem vodit svá vnoučata,“ podotkl ředitel žateckého gymnázia Miroslav Řebíček.

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video