Stoleté výročí vzniku Československa v činnosti jednoty Československé obce legionářské v Žatci

Hedvika Mašková 2018-11-24 14:19:00

Výročí sto let od vzniku republiky si tento rok připomínalo ihned několik žateckých spolků, škol, institucí a dalších. Mezi nimi také jednota Československé obce legionářské v Žatci, která s oslavami započala již začátkem letošního roku, kdy společně s ústředím ČsOL v Praze a Regionálním muzeem K. A. Polánka v Žatci představila výstavu s názvem ,,TGM a armáda“. Během roku se pak podíleli na organizaci několika dalších slavnostních a vzpomínkových akcí připomínající pro náš národ důležitý historický mezník.

V září se členové žatecké jednoty ČsOL rozhodli vypravit do Kožlan – rodiště Edvarda Beneše – kde se poklonili a vzdali hold jeho památce. Během návštěvy severočeské obce položili věnce a navštívili tamní malé muzeum nacházející ve škole, kterou československý prezident navštěvoval. ,,Je potěšitelné, že někteří členové s sebou berou na naše zájezdy i děti a seznamují je tak s historií,“ vyjádřila své dojmy místopředsedkyně jednoty Danuše Manová.

Ani letos obec nezahálela a pokračovala v mapování památníků první a druhé světové války na Podbořansku, Žatecku a Lounsku, které bylo zpracováno již v letech minulých. Pravidelně členové jednoty kladou k daným památníkům věnce a kytice. V současnosti staticky uvádějí 33 kytic a čtyři věnce za rok.

S blížícím se výročím, opět ve spolupráci s muzeem, pořádala jednota interaktivní besedy o vzniku Československa pro žáky a studenty žateckých škol. Celkem se do šesti besed zapojilo 135 žáků a studentů středních škol a druhého stupně základních škol. Besedy vždy vedla místopředsedkyně Československé obce legionářské v Žatci Danuše Manové, které asistoval Jiří Man a jednou také Jan Hovorka. Za některými třídami tito lidé vyjížděli i do Ploskovic.

,,Úvodem jsme připomněli, kdy naši předkové přišli na naše území, jejich kmenové, knížecí a královské období a nesamostatné postavení v rámci císařství rakouského a Rakousko - Uherského. Některé třídy si vyzkoušely v soutěži všech žáků se všemi, aby pochopili, proč vznikla ČSR. Následovala počítačová obrazová prezentace s komentářem. Seznámila žáky s událostmi, které předcházely jejímu vzniku - činnost legií i nejvýznamnějších osobností - T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika. Obecné události byly doplněny regionálními. Z této prezentace vypracoval každý žák pracovní list. I při prohlídce výstavy plnili žáci úkol – mluvili o tom, co zjistili na jednotlivých tabulích. Podle časových možností si žáci prohlíželi jednotlivá čísla časopisu Legionářský směr s označenými stránkami k problematice vzniku ČSR a nakonec dostali pamětní list, který jsme k výročí vytvořili,“ popsala průběh jednotlivých besed Danuše Manová.


Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video