Díky Krásnému dvorku český strakáč nevyhyne

Jan Vnouček 2011-12-30 00:04:00

Krásný Dvůr – Chovatelé psů se většinou dělí na dvě nesmiřitelné skupiny. Jedni vyznávají čistokrevná psí plemena. Druzí zase nedají dopustit na klasické voříšky. Přitom cesta ke smíření je jednoduchá. Nabízí ho  naše národní plemeno český strakáč, hafan, který vypadá jak uliční směska, a přitom může mít rodokmen a vítězit na psích výstavách.

Jedna taková psí šampiónka žije v Krásném Dvoře. Jmenuje se Bela z Luční ulice a až na získané trofeje je to typická reprezentantka svého druhu. Když budete mít štěstí, můžete jí potkat třeba v zámeckém parku na procházce s její majitelkou Janou Vychytilovou.
„Chtěla jsem nějakého středního, krátkosrstého psa. A byla to láska na první pohled. Český strakatý pes je totiž volbou pro pravé vlastence a vlastenky,“ směje se chovatelka. „Jedná se o středně velké společenské plemeno  klidné, ale temperamentní povahy. Uplatňuje se jako vynikající společenský pes vhodný do bytu i na zahradu. Je neagresivní, snáší se dobře i s kočkami.  Je nenáročný na stravu. Je otužilý, protože ho dobře chrání hustá patrová srst, která má výbornou samočisticí schopnost. Netrpí němocemi, pouze občas se u nich objevuje dědičná epilepsie,“  vypočítává Vychytilová dobré stránky plemene.
Tělesné dispozice Bely obdivovali porotci mnoha soutěží. Během letoška získala ve své kategorii pětkrát první místo s udělením titulu CAC, neboli čekatelství titulu Národní šampion, jednou byla druhá a jednou třetí.
Jana Vychytilová ale před získáním titulu Národní šampion upřednostňuje zařazení do chovu. „Nevím, jestli to stihneme, na jaře začne hárat a chci ji nechat nakrýt. Podařilo se mi získat certifikát a založila jsem chovatelskou stanici pod názvem Krásný dvorek. Chci pokračovat v rozšiřování tohoto skvělého psa,“ dokazuje, že již Bella již brzy nebude v Krásném Dvoře sama svého druhu.
Jde o záslužnou činnost, protože český strakatý pes již začátkem 90. let málem vyhynul. „Český strakatý pes – původním názvem Horákův laboratorní pes – byl vyšlechtěn v 50. letech 20. století pro pokusné účely. Vyšlechtil ho kynolog František Horák, který chtěl získat vhodné ho psa pro laboratorní pokusy, s klidnou povahou, vysokou plodností a nenáročného na péči. Šlechtění započalo v roce 1954, kdy spářil vlkošedou fenu a tříbarevně strakatého psa. V roce 1960 bylo plemeno pod názvem Horákův laboratorní pes zaregistrováno v plemenné knize a byl schválen i jeho standard. Vůbec poprvé se oficiálně představilo na Celostátní výstavě služebních plemen psů v Praze – Chuchli, konané v roce 1961. V roce 1981 bylo plemeno převzato do řádné evidence Českého svazu chovatelů. Předání do rukou běžných chovatelů na počátku 80. let 20. století se z původního počtu asi 40 psů dočkala jen hrstka. Pod novým názvem Český strakatý pes si je rozebralo pár nadšenců, kteří věřili, že se jim brzy podaří plemeno rozmnožit a učinit atraktivním pro širokou veřejnost. Po několika letech se ale český strakatý pes ocitl na pokraji vymření.  Na živu zůstalo jen asdi šest „papírových“ psů a fen. Naštěstí majitelé společnými silami překonali počáteční nezdary a dostali tak plemeno z nejhoršího a dnes žije v republice okolo 1000 jedinců,“ zakončila svůj výklad zapálená chovatelka.

 

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video