Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.
Nemocnice v Lounech
Okresní veřejná nemocnice patřila ve dvacátých až třicátých letech minulého století mezi nejkrásnější stavební komplexy v Lounech. Je to stavitelovo nejvýznamnější a největší dílo. Pravda je, že do výběrového řízení o tuto zakázku se přihlásil i jeho o třináct let starší bratr Vilibald, v té době již velmi úspěšný stavitel ve Slaném. A tehdy došlo k prvnímu bratrskému rozporu, kdy oba bratři chtěli zakázku získat. Jejich otec svolal rodinnou radu a po velmi bouřlivé debatě nakonec rozhodl. „Starší a úspěšnější Vilibald se zakázky vzdá ve prospěch mladšího bratra a dá mu tím šanci se prosadit.“ A tak se i stalo. Bratři se museli podáním ruky usmířit, zakázku dostal František, ale starší bratr s ním na stavbě i nadále spolupracoval.
Celá nemocnice byla postavena v letech 1927 - 29. Projektovala ji pražská firma „Rösler a Stoklasa“ ve stylu pavilónového provozu se 186 lůžky, který se skládal z oddělení chirurgického, interního, infekčního, pitevny a márnice. Dále zde byla budova hospodářská, administrativní a kotelna.
Stavby obklopovala krásná nemocniční zahrada, na kterou v zadním traktu navazoval ovocný sad a zahrada užitková. Pěstovalo se zde ovoce, zelenina i brambory. Všechny tyto suroviny byly zpracovávány v nemocniční kuchyni a stávaly se tak součástí stravy pacientů i personálu.
Lounská nemocnice byla pýchou nejen lounských radních, ale i všech občanů. Svým vybavením patřila k nejmodernějším v celé zemi.
V padesátých letech bylo zrušeno infekční oddělení a místo něj vzniklo oddělení dětské. Na místě pitevny vznikly laboratoře. Z části chirurgického oddělení bylo vytvořeno oddělení gynekologicko-porodnické. Počátkem osmdesátých let došlo ještě k dalším přístavbám, ale to by již byla jiná kapitola.
V současné době se v nemocnici nachází oddělení lůžek následné péče, sociální lůžka, radiodiagnostické, rehabilitační a dialyzační oddělení.
+ foto: Nemocnice v Lounech byla postavena v letech 1927 - 29. Firmou architekta Františka Hiekeho. Foto: archiv rodiny Hiekovy
+ foto: Pohled na bránu nemocnice v Lounech, jejím majitelem je v současné době společnost AGEL a.s. Foto: Lucie Steklá
Napsal(a): Redakce
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video