Světec vydal po sto letech podklad

Jan Vnouček 2012-01-19 01:00:00

Starosta Lněníček s historickým rukopisem Nepomyšl – Koncem roku byla z Nepomyšle odvezena socha sv. Mikuláše. Světec strážící stejnojmenný kostel na návsi městyse se v restaurátorské dílně Josefa Šindeláře v Touškově dočká nového kabátu. Při sundavání sochy byla ale v podstavci nečekaně nalezena schránka, která skrývala nečekané překvapení. Z výklenku byla vyňata velmi zkorodovaná pozinková schránka. Krabička obsahovala výtisk vídeňských novin Das interessante Blatt z 8. srpna 1907, rakousko-uherské mince z let 1893 až 1903, německé velmi poškozené rukopisy se jmény lidí a čísly popisnými, patrně mecenáši předchozí opravy. Na druhé listině je pravděpodobně s text popisující sochu. A také tam byly malé barevné etikety s nápisem Essence Punch Surfine.

„Bohužel pod sochu zatékalo, takže vše je ve velmi špatnm stavu. Podle datování novin to ale vypadá, že socha byla sňata z podstavce poprvé po 106 letech. Materiály asi odvezu do lounského archivu, kde si je necháme přečíst. Po zrestaurování  potom dáme zpátky kopie a přidáme pod sochu i nějaké naše zprávy ze současnosti,“ plánuje nepomyšlský starosta Josef Lněníček. Času je na to dost, protože Svatý Mikuláš se i as podstavcem bude restaurovat až do léta. Celková oprava památky vyjde na 221 tisíc Kč, částkou 166 tisíc přispěl dotací Státní zamědělský intervenční fond. „Po opravě by měl vydržet dalších sto let,“ směje se Lněníček.

 

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz


ÚČETNÍ - paveldvorsky.cz s.r.o. Žatec

Přijmeme účetní, praxe 5 a více let, nástupní plat 30.000 - 38.000 Kč. Benefity: penzijní připojištění, služební telefonní číslo, stravenkový paušál, možnost práce na home-office.
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský Ph.D.
Tel.: 415210415
WWW: https://paveldvorsky.cz/
E-mail: info@paveldvorsky.cz


ZÁSTUP DO RECEPCE, PRÁDELNY - Domov pro seniory v Žatci

Práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, vhodné i pro příjemce důchodu.
Kontakt: Ing. Eva Hajná
Tel.: 739 429 601
E-mail: hajna@dpszatec.cz


ELEKTROMONTÉR - HANZL ŽATEC

Požadavky: USO/SŠ vzdělání elektrotechnické, ŘP sk. B (B+E) Nabízíme: hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, dobré finanční ohodnocení, 13. plat + prémie, příplatky za práci o víkendech, příspěvky na penzijní připojištění, pojistku proti škodě způsobené zaměstnavateli a další benefity.
Kontakt: Petr Hanzl
Tel.: 775 234 861
WWW: https://montaze-elektro.cz/
E-mail: hanzl@montaze-elektro.cz

Poslední videa

Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video
Ilustrátorka Ivona Knechtlová zavítala do žatecké knihovny

Piknik v režii Knihomolíků - tentokrát s ilustrátorkou nejen dětských knih, Ivonou Knechtlovou. 17. 5. odpoledne nechybělo čtení z knížky, workshop, ztvárnění svých snů...

Přehrát video