Zahánění zimy a vítání jara

Hedvika Mašková 2019-04-20 14:00:00

Se starým lidovým obyčejem ,,Vynášení Morany“ se již od masopustu začali seznamovat žáčci 1.A ze Základní školy Komenského alej. Třídní učitelka Petra Vondráková prvňáčkům vyprávěla o všem, co kdysi předcházelo Velikonocům.

,,Seznámili jsme se s tím, jaké zvyky se dříve dodržovaly, co lidé v daném období směli a co si naopak museli odepřít, jaké jsou významné dny a proč se nazývají tak, jak se nazývají. Celé toto seznamování jsme zakončili projektovým dnem, jehož cílem bylo vyrobit Moranu, kterou jsme následně odnesli k řece a vhodili ji do ní (bez oděvu),“ uvedla Petra Vondráková. 

Během projektového dne vyráběli prvňáčci pomocí slámy, dřevěných klacků a provázku Moranu, kterou nakonec oblékli a ozdobili náhrdelníkem z vyfouklých vajíček. Během rituálu ,,Vynášení smrti“ pak bývá figura Morany vynesena z obce a vhozena do vody. ,,Moranu pak nesli žáci k řece a cestou si ji předávali jako štafetu, aby ji tam donesli společně. Došli jsme až na železný most přes řeku, odkud jsme ji hodili do řeky, rozloučili se se zimou a přivolali jaro,“ vysvětlila dále Petra Vondráková, která rovněž všechny děti pochválila za práci a přístup a sdělila, že se společně s žáčky domluvili, že akci budou každý rok společně opakovat až do pátého ročníku. 

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video