Volyňští Češi se konečně dočkají důstojného památníku

2019-05-09 16:00:00

Na úpravu památníku obětem Českého Malína, jež má celorepublikový význam, schválilo žatecké zastupitelstvo uvolnění 900 tisíc korun. Do července tohoto roku dojde k revitalizaci prostranství okolo památníku, ale také k vyčištění a částečné renovaci samotného pomníku.

,,Už jsme se konečně jako Město rozhodli udělat investici na památník obětem Českého Malína. Sami dobře víte, že se nejedná jen o místní památník, ale že má celorepublikový význam, protože zde každoročně v červenci probíhá uctění památky obětem Českého Malína na Volyni na Ukrajině. Sjíždí se sem zástupci volyňských Čechů z celé České republiky a účast je na vzpomínkové akci vždy poměrně hodně reprezentativně zastoupená,“ uvedla během tiskové konference starostka Zdeňka Hamousová a dodala: ,,Chtěli jsme mít již v loňském roce, kdy bylo výročí příchodů Čechů z Volyně, památník hotový. Stále jsme se snažili o významnější finanční dotaci, proto nám to tak dlouho trvalo. Před lety jsme podávali žádost o dotaci na Ministerstvo obrany, ale protože zde nejsou žádné přímé ostatky, tak nás ministerstvo z žádostí vyřadilo.“

Rozpočet akce je skoro 900 tisíc korun. Ovšem nejedná se jen o úpravu samotného památníku, ale také prostranství před městským hřbitovem. ,,Největší částku spolkne úprava celé plochy. Je tam antuka, která není estetická, ani důstojná významu památníku a myšlence, kterou bychom měli předávat dalším,“ vysvětlila starostka. Počítá se s úpravou a vysázením nových keřů a stromů, s novou kamennou dlažbou pro kladení věnců i úpravou celého okolí. Nový bude mobiliář kolem památníku, jako jsou lavičky nebo odpadkové koše.

Na úpravu místa, které slouží ke vzpomínkovým akcím, bude město Žatec žádat o příspěvek 200 tisíc korun z Fondu Ústeckého kraje.

V současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele úprav. ,,Náš záměr je takový, aby v červenci, kdy bude probíhat pieta za Český Malín, bylo už hotovo. Je to reálné, poněvadž zemní práce, dosazení zeleně a vyčištění památníku nebudou tak náročné,“ řekla Zdeňka Hamousová a na závěr dodala: ,,Předpokládáme kladnou odezvu všech členů Sdružení Čechů z Volyně a všech, kteří sem pravidelně jezdí. Byli jsme totiž v minulosti jako Město kritizováni za to, že v dnešní době ještě v takovém stavu pro Volyňské Čechy důležitý památník necháváme.“

Proměna bezprostředního okolí památníku obětem Českého Malína bude realizována s cílem propojení minulosti se současností. Revitalizaci prostoru je rovněž důležitá pro celkové vzezření městského hřbitova.

Vesnici Český Malín, kterou v roce 1871 v carském Rusku založili čeští přistěhovalci především ze Žatecka, Lounska a Rakovnicka, vypálili a vyvraždili dne 13. července 1942 nacističtí vojáci. Bylo zastřeleno, v drtivé většině zaživa upáleno, téměř čtyři sta volyňských Čechů. Tuto tragickou událost si v Žatci u památníku tradičně připomeneme v neděli 14. července.


Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video