Férově se nasnídat přišly tři desítky místních

Hedvika Mašková 2019-05-17 14:00:00

I přes sobotní deštivé počasí dorazili místní občané do kapucínské zahrady a společnou snídaní podpořili lokální a fairtradové pěstitele. Pikniková akce zde probíhá již šestým rokem, a to vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade. Lidé svým setkáním dávají najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje. Pochutnali si na fairtradové kávě, čaji, džusu, ale i čokoládě, domácím džemu či napečených buchtách nebo lívancích z vajíček a mléka od místních farmářů.

,,Letos pořádáme již šestý ročník Férové snídaně v klášterní zahradě. Vždycky jsme měli sluníčko, ale letos nám počasí příliš nevyšlo. Akci pořádáme každou druhou květnovou neděli, kdy je Světový den pro fair trade. Všichni po celém světě mají obdobný happening – piknik a snaží se zamyslet nad produkty, které konzumují a podporují své pěstitele. Fairtrade je férový obchod, kdy se pěstitelům, řemeslníkům a chovatelům z Afriky a Jižní Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pěstitelé a zaměstnanci dostávají v rámci systému Fairtrade za své kakao nebo kávu výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí. Fairtradovými produkty mohou být dále čokoláda, cukr, čaj, banány, cukr, ořechy, rýže nebo džusy. Potom jsme se při naší Férové snídani ještě snažili využít místní chovatele a pěstitele nebo zeleninu a bylinky z vlastní zahrádky, najdeme tu třeba i domácí džemy,“ vysvětlila smysl akce a podstatu fairtrade organizátorka Férových snídaní v Žatci Tereza Pekárková.

Pikniková akce na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů probíhá v České republice od roku 2011. Férovou snídani pořádají aktivní jednotlivci po celé republice, koordinaci zajišťuje česká nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Produkty s certifikací Fairtrade lze nakoupit na internetových obchodech, ale dnes už i ve vybraných supermarketech, a to dokonce i v našem nevelkém městě.


Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video