Louny (lus) Pavilon A na lounském výstavišti bude bojovat v architektonické soutěži.
Čtvrtý ročník České ceny za architekturu vyhlásila Česká komora. Architekti do ní přihlásili 186 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota do užšího výběru nominovala 34 děl, ze kterých letos v listopadu vzejdou finalisté a držitel historicky čtvrté České ceny za architekturu. Ústecký kraj v soutěži reprezentuje právě rekonstrukce hlavního pavilonu výstaviště v Lounech od architekta Ondřeje Tučka.
„Rekonstrukce pavilonu A v Lounech je vzorným příkladem zacházení s hodnotnými stavbami, jíž tato téměř devadesát let stará budova od Oldřicha Poláka a Karla Skorkovského bezesporu je. Projekt se navíc obešel bez výstředností a je nadčasový i po své rekonstrukci. Není tak divu, že byl nominován na Českou cenu za architekturu za rok 2019,“ řekl Ondřej Krynek, obdivovatel moderní architektury.
Rekonstrukce funkcionalistické stavby z roku 1931, která probíhala v letech 2017 až 2018, si vyžádala náklady více než čtrnáct milionů korun. Objektu, který se stal kulturním a společenským centrem, vrátila podobu z třicátých let. „Jedná se o dobře dochovaný příklad moderní architektury mladého sebevědomého státu a zároveň ukázka stavitelského umění za použití subtilní monolitické konstrukce až antických proporcí.
Principem návrhu bylo zejména posílení a obnovení původních kvalit budovy, proto byly odstraněny všechny nepůvodní do-stavby a konstrukce. Namísto nich bylo obnoveno původní panoramatické okno do kavárny, nově umožňující přístup na terasu nad vstupní arkádou s nově instalovaným zábradlím, instalován nový výtah a kompletně přebudována dispozice zázemí návštěvníků v přízemí a kavárny v patře,“ řekl architekt Ondřej Tuček, který na projektu spolupracoval s Janou Kusbachovou.
Kavárna v patře je nově srdcem domu, s terasou, nabízející výhled do celého parku. Pro případy kulturních a společenských akcí je ale vybaven i hlavní sál, pro který byly vyrobeny na míru mobilní prvky mobiliáře jako šatní a cateringové pulty a také pojízdné paravány pro příležitostné členění prostoru a zároveň pro instalaci výstav. „Velký důraz jsme v návrhu kladli na nový systém umělého osvětlení. Sál je proto vybaven systémem kulových svítidel dvou velikostí, rozdělených do pěti samostatně ovládaných okruhů včetně stmívání,“ dodává s tím, že venkovní terasy jsou vybaveny svítidly pro dotvoření atmosféry,“ dodal Tuček.
Napsal(a): Lucie Steklá
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video