Glosa Jana Vnoučka: Zastupitelstvo bez sebevědomí?

Jan Vnouček 2012-02-26 00:45:00

Zastupitelé Podbořan drtivou většinou zavrhli financování vzniku  publikace o historii města v nejvýbušnějších letech 1930 až 1946. Vadila jim nejen opravdu dost vysoká předpokládaná cena za napsání (185 tisíc), překlad do češtiny (100 tisíc) a dvojjazyčné vydání 1000 ks (160 tisíc). Velký problém měli hlavně s národností autora. Profesor Harald Richter (nar. 1937) byl jako dítě odsunut z Kryr, kde dnes podporuje nadané žáky tamní školy, a napsal knihu o dějinách svého rodiště nazvanou Ruiny (Der Trümmerhaufen). 

Vysoké náklady mohla snížit dotace Česko-německého fondu budoucnosti. Ale obavy ze sudetoněmeckého pohledu na odsun žádný grant zahnat nemohl. Je to škoda, zastupitelé mohli projevit trochu velkorysosti a zdravé české sebejistoty, a čtenáři se vzhledem k Richterově solidní reputaci mohli dočkat zajímavé sondy do myšlení lidí, kteří v Podbořanech žili před námi. Richter by určitě popsal neblahé události  divokého odsunu v roce 1945, ale nemohl by se vyhnout ani silnému sudetoněmeckému nacistickému opojení a jeho zločinům. Možná bychom se vším nesouhlasili, ale Podbořany by vydáním této práce získaly v ČR i Německu pověst sebevědomého a otevřeného města, kde nemají žádné historické kostlivce ve skříni. A s tím by přišla také morální převaha nad částí Sudetoněmeckého landsmanšaftu, pro kterou dějiny začínají až v květnu roku 1945. Tato příležitost byla promeškána.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video