Kamencové jezero: Palčivým problémem je především parkování v okolí

Soňa Šímová 2019-12-07 07:26:00

CHOMUTOV (soš) — V červnu loňského roku chomutovští radní poprvé představili vítězný návrh rozsáhlé revitalizace Kamencového jezera. Ten vznikl z odborné architektonické soutěže, která byla v Chomutově uspořádána vůbec poprvé. Před spuštěním stavebních prací první fáze projektu proběhl rozsáhlý průzkum. Nejen s ním, ale i s podobou nového Kamencového náměstí či změnami v dopravě, byli minulou středu seznámeni obyvatelé města, kteří přišli na představení projektu do chomutovského kina Svět.

Kamencové náměstí se vstupem z Přemyslovy ulice má vyrůst v místě zbořeného hotelu. Veřejné prostranství by mělo postupně přecházet v městské molo.

Vstup má mít společnou pokladnu areálu jezera a letního kina. Dále by zde mělo být zázemí s uzamykatelnými kójemi pro kola. Rovněž tu vyroste infocentrum s kavárnou a multifunkčním sálem.

Historická pokladna zůstane zachována v rámci veřejného prostoru jako historická stopa. Důkladně propracovaný projekt promítli na plátně zhruba padesátce návštěvníků z řad veřejnosti autoři návrhu ze studia Refuel, informace doplnili také zástupci vedení města, kompetentní úředníci a přizvaní odborníci.

Velkým kamenem úrazu současné podoby okolí areálu Kamencového jezera je parkování. Ostatně i na něj poukazovali lidé, kteří měli možnost klást otázky po skončení prezentace. „V létě je malé parkoviště u jezera hned plné, lidé tedy zaparkují v okolních ulicích, klidně před našimi domy a odejdou na celý den. Městská policie to bohužel neřeší,“ ozval se jeden z obyvatel nedaleké Přísečnické ulice. S tímto problémem by měla pomoci úprava stávajícího parkoviště, díky které zde bude zhruba 150 parkovacích míst.

Ideálně by sem ale v budoucnu mělo zajíždět jen malé procento návštěvníků jezera a kempu. „Velký bonusem celého řešení je přenesení největší automobilové dopravy na parkoviště před Aquasvět a vybudování zcela nového vstupu právě od něj. Pevně věřím v to, že nejen obyvatelé ulice Tomáše ze Štítného si oddychnou, ale stáhne to i velkou část dopravy z ulice Přemyslova,“ odpověděl na nejčastější obavy rezidentů náměstek primátora David Dinda.

Dodal také, že hledají možnosti, které by přesunuly auta jezdící a vyjíždějící z přilehlého zooparku. Ta by měla nově používat výjezd horní branou u silnice 1/13. Dopravní řešení počítá také se zjednosměrněním ulice Přemyslova a vybudováním chodníku vedle silnice pod železničním tunelem pro větší bezpečnost chodců.

Arboristé se také zabývali dubovou alejí a představili veřejnosti diagnostickou techniku, která prokázala vnitřní stav stromů. Zjistili, že z osmadvaceti hned čtyři bezprostředně ohrožují okolí a budou se muset pokácet. Zbylé projdou výraznými úpravami a stabilizací kmenů. V návrhu má zeleň své místo a počítá se i s výsadbou nových stromů.

Jeden z dotazů příchozích mířil i na ubývající vodu v jezeře. „Už jsme dělali místní šetření, byli jsme se podívat i v sousedních lokalitách. V současné době se zpracovává odborné posouzení vodohospodářským ústavem z Prahy. Do konce roku bychom měli vědět, proč voda ubývá. Vodohospodářský ústav nám pak dá posudek a zároveň navrhne opatření, která bychom měli udělat,“ odpověděla vedoucí odboru životního prostředí města Dagmar Mutinská.

Veškeré podněty, které vznikly při veřejné diskuzi, by město mělo zvážit a s odborníky případně zapracovat do projektu. Tato fáze revitalizace má být spustit již příští rok a vyjde na necelou třetinu celkových nákladů, tedy kolem 30 miliónů korun.

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video