Náves v Podbořanském Rohozci zdobí betlém

Alla Želinská 2019-12-19 10:32:00

Náves v Podbořanském Rohozci nově zdobí krásný ručně vyřezaný dřevěný betlém. Jeho autorem je místní rodák Petr Tobisch, který bydlí v Podbořanech. Zeptali jsme se ho, jak vznikl celý tento nápad, jak dlouho dílo vznikalo a co ho čeká dále.

Pane Tobischi, koho tedy napadlo vytvořit betlém?

Velkým impulsem k tvorbě byl ochotnický spolek v Podbořanském Rohozci, jehož členkou je i má sestra. O adventu, vánočních svátcích se scházejí a veřejně zpívají koledy, často překvapí i vlastní tvorbou. 5. prosince přijíždí do Rohozce Mikuláš s anděly v koňském spřežení za doprovodu čertů a jejich ohnivých rejů. Několik let si ode mne ochotníci sochy půjčovali. Z tohoto důvodu jsme se dohodli se starostou obce Ladislavem Gálem na zhotovení jejich vlastního, originálního betlému.

Podle toho co říkáte, máte něco společného s Podbořanským Rohozcem, mám pravdu?

Ano, jsem zdejší rodák a mám radost, že se v Podbořanském Rohozci něco děje. Je tu vidět velký progres a lidé mají k sobě opět blíž.

Z čeho je nový betlém?

Téměř celé sousoší je zhotovené z jasanového dřeva, které by mělo vydržet i několik desítek let.

Jak dlouho jste ho tvořil?

Přibližně měsíc. Jelikož je to můj koníček, tak pouze po večerech a ve chvilkách volna.

Pomáhal vám někdo při práci a instalaci přímo na místě?

S hrubou přípravou mi pomáhal můj bratr Jiří a s instalací kamarád Zdeněk Zajíc. Dílo jsme umístili na návsi v Podbořanském Rohozci, na místě, na kterém jsem se shodl s panem starostou.

Je to zakázka, dárek?

Snad obojí. :-)

Jak dlouho bude betlém zdobit rohozeckou náves?

Při instalaci ke mně přišla kamarádka Slávka Ryšavá a sdělila mi přání, aby tam betlém zůstal alespoň do Velikonoc. Přitom nás napadla taková věc, že bych na místo postav vyřezal obřího zajíce (tímto se Zdeňkovi omlouvám ;-). Je to samozřejmě nadsázka.

Kam se pak betlém schová?

Myslím, že to už je otázka na pana starostu, ale osobně bych ho umístil do krásně zrekonstruovaného kostelíku, kde bude i příhodné klima pro pozvolné vysychání dřeva.

Vy takových výtvorů máte více, že?

Ano, ale většinou už mají své majitele. Dal jsem si několikaletou pauzu a nyní se k řezbářství opět vracím.

A co plánujete do budoucna?

Rád bych se věnoval řezbě solitérů – postav. Chci se hlavně zaměřit na obličeje a figurální sochařství a najít si v této oblasti svůj osobitý styl, který by byl snadno rozpoznatelný. Ovšem to je přání, vše může být úplně jinak.

Máte malou dceru, vyřezal jste něco speciálně pro Sašenku?

Zatím ne, ale na jaře se pustím do perníkové chaloupky.

A na závěr, můžeme prozradit, kde pracujete a jaké máte koníčky?

Pracuji u bezpečnostního sboru a o mém velkém koníčku si právě povídáme. Zabere opravdu spoustu času, ať už námětem, pří-pravou, výběrem vhodného materiálu a samotnou tvůrčí činností.

Děkuji. Ať se vám a vaší rodině daří, hezký a příjemný advent.

Komentáře

Nabídky práce

Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video