Pavlicova Missa Brevis po deseti letech v Lounech byla mimořádným zážitkem

Redakce 2019-12-28 08:59:00

Mimořádným adventním zážitkem pro posluchače ve zcela zaplněném lounském chrámu sv. Mikuláše bylo 13. prosince provedení Missy Brevis Jiřího Pavlici (veřejnosti známý především jako umělecký vedoucí souboru Hradišťan). Toto duchovní dílo autor určil pro orchestr, smíšený sbor, sólisty a koncertní zvony. V Lounech bylo naposledy provedeno před deseti lety.

Koncert se konal v chrámu sv. Mikuláše, který je pro tuto příležitost nejvhodnějším místem. Protože o sborové zpěváky nemají Louny nouzi, sborové party nacvičily společně lounské sbory HARMONIE a KVÍTEK. K tomu si přizvaly také další zpěváky ze spřátelených pěveckých sborů z Ústí nad Labem a Libochovic. Doprovodným orchestrem byl Bendův komorní orchestr z Ústí nad Labem doplněný dalšími profesionálními hráči. Sólového sopránového partu se ujala Kateřina Štolová, učitelka lounské ZUŠ a tenorového Pavel Machát, člen opery Severočeského divadla. Taktovky se ujal Petr Řehák, vynikající dirigent a sbormistr.

Koncert zahájily oba lounské sbory HARMONIE a KVÍTEK společným vystoupením pod vedením svých sbormistrů Jiřího Kurky, Kateřiny Štolové a Lenky Petržilkové. Následovala Pavlicova Missa Brevis. Přes 200 posluchačů mělo možnost toto nádherné dílo i jeho perfektní a citlivé provedení interprety ocenit. Nadšení posluchači si vyžádali opakování poslední části mše – Agnus Dei, kde naplno také zazněly koncertní zvony.

Je skvělé, že se v Lounech najde tolik výborných zpěváků a ještě lepší je, že jsou schopni spolupracovat a spojit své hlasy do jednoho mohutného sboru. A letos se to podařilo dokonce dvakrát – dva dny po Pavlicově mši společně provedly ve Vrchlického divadle také Rybovu vánoční mši. Snad bude spolupráce sborů pokračovat a snad se Louny dočkají takových silných hudebních zážitků i v budoucnu a nejen v adventním čase. Koncert byl finančně podpořen městem Louny.

Kateřina Štolová, pořadatelka koncertu

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video