Historie fotbalového klubu Louny: Klub Meteor Louny před druhou světovou válkou

Redakce 2020-10-28 04:08:00

Veškeré schůze se konaly na místech, která byla zrovna k dispozici, jako například v domácích prostorech některých z chlapců či ve volné přírodě. Stále se hrála nová a nová utkání a tým začínal mít dobrou kvalitu.

O klubu se začalo povídat mezi lidmi a to přilákalo mnoho nových členů, které neodradila ani skutečnost, že se zápasy hrály ve vlastních tričkách a botách, v kterých každý přišel. Příchodem nových hráčů a členů se začala tvořit a zlepšovat i finanční stránka. S tou započalo vybírání příspěvků od každého na vlastní míče, které byly vzápětí zakoupeny. Nadšení pro klub rostlo a s končícím rokem 1922 už členové pomýšleli i na vlastní sadu dresů. Neorganizované působení už nebylo pro některé žádným posunem vpřed, a proto bylo rozhodnuto pro fungování na oficiální klubové sféře. Na tento čin bylo ale potřeba klubových stanov. O tvorbě stanov té době vypověděl Josef Fára: „Netřeba podotýkat, že jako mladí chlapci jsme neměli vůbec žádných zkušeností a tak jsem opisoval stanovy od různých klubů okolních“. I přes zdárné sepsání klubových stanov nedošlo k jejich podání. Tyto projevy a činnosti mladých chlapců nedaly spát takzvaným přátelům sportu a docházelo k zastrašování a nakonec i udání za porušení spolkového zákona. Chlapci, jako nováčci v tomto organizovaném fotbalovém světě, se nechali lehce zastrašit lidmi, kterým už se jednou touto metodou povedlo zničit fotbalový klub a to AFK Sparta Louny. Většina od snahy fungování klubu upustila. Hráči využili nově působícího, už dříve zmíněného, klubu SK Louny a odešli za organizovaným fotbalem. I ostatní členové co zůstali, hráli za jiné kluby, ale zároveň se věnovali i činnostem svého neorganizovaného klubu. Meteor Louny tedy i přes tyto nepříjemnosti dále fungoval. Rok 1923 přinesl místo za-řazení do Severo-západočeské župy a činností v organizovaném fotbale akorát návrat na úplný začátek. 

V zaznamenaném vyprávění Lubomíra Růžičky jsme se dozvěděli, že tým tvořila jen jedenáctka hráčů a všichni dělali, co bylo v je-jich silách, aby klub udrželi. Následný rok 1925 už byl opět zdárným rozmachem klubu. Tým se rozrostl a získával na kvalitě. Ně-kteří hráči, kteří odešli do SK Louny, se dokonce začali vracet a hráči jako například Josef Fára, kteří hráli i za jiné kluby, ale činnosti pro Meteor nadále vykonávali, upustili od jiných klubů a soustředili se pouze na hru a činnost v Meteoru Louny. Klub tedy pomalu navázal na svou dřívější činnost. Zakoupeny byly dokonce i dvě sady dresů v červenobílých barvách. Ostatní výbava byla postupně doplňována. Se vším pozitivním rostl i kapitál klubu. S ušetřenými finance-mi přišla členům myšlenka na nový pokus o řádnou organizaci klubu. Opět k tomu bylo potřeba vytvořit stanovy. Ty už byly sepsány dříve, při prvním pokusu o zařazení do župní soutěže. Základ pro stanovy tedy byl, stačilo ho jen doplnit o zbývající formálnosti, které byly získány, stejně jako předchozí, od okolních klubů. Minulost se bohužel znovu opakovala. Ani v tomto roce, roce 1927, se Meteor Louny do župní soutěže nedostal. Pro tentokrát přišel odpor od klubů, které už nějakou dobu v Lounech fungovaly a nechtěly ve městě třetí velký klub, který by jim mohl konkurovat ve stejné soutěži. Hlavními kluby reprezentující Louny v té době byly Čechie a SK Louny. Tyto věčné nástrahy a boje proti Meteoru znechutily snahu skoro všem hráčům. Postupně začali odcházet do okolních klubů a tím dostali Meteor na dno. Věrní členové a hráči byli pryč a přicházela pouze hrstka mladých, kteří nebyli tak zapálení, aby klub udrželi v chodu. Klub držely pohromadě už jen občasné rady a výpomoc od starších bývalých členů, které i přes svůj odchod srdce stále táhlo zpět, aspoň jako pomocnou ruku. Drobná výpomoc, ale nebyla dostačující.


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Hledá se UKLÍZEČKA - brigádně! 1x týdně a o víkendu na 4 hodiny. Autoservis Jirkov.
Tel.: 604 217 296


PRÁCE S NAKLADAČEM

Firma AZS přijme muže pro práci s nakladačem v Libočanech.
Tel.: 737 225 655


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Volné pracovní místo - Žatecko! SP BOHEMIA přijme do pískovny v Roztylech u Žatce STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166


ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Cvičení žen v tělocvičně 3. ZŠ Žatec

Ve čtvrtek 8. 10. vpodvečer se cvičilo v menší skupině. Ta první 10členná skupina se sešla v pondělí. Cvičení je pro ženy radost a velká motivace, pro někoho až takto: "to co mě drží při životě".

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video