Aktuální komentář Ohře Media ke koronaviru - Imunolog Drbal: možná jste ho měli, ani o tom nevíte

Redakce 2020-04-03 09:58:00

Mám depku. Jdu venčit dva svěřené legrační jorkšíry a často zapomenu roušku. Uvědomím si to, až zpravidla ujdeme pár desítek metrů. Když nikoho nevidím široko daleko, těch pár minut tam a zpět riskuji „na volno“ – všichni tři jdem bez náhubků a psiny i bez vodítka, ať si svobodně očuchají své „sociální sítě“. Doma potom podléhám depresím, jak je nezodpovědné, když si lidi i psi v krizi dělají, co chtějí.


Do žil mi vlil naději až komentář na webu Echo24. Byl od pedagoga Univerzity Karlovy, imunologa a biologa Karla Drbala. Ve všeobecné vřavě trochu zapadl, ač zní jako moudrý a klidný „shůry hlas“! Pokusil jsem se rozsáhlý text shrnout do několika řádků a dvojnásobného doktora Drbala oslovil, abych měl jistotu, že jsem jeho myšlenky příliš nezjednodušil, či – nedejbože – špatně vyložil. Odpověděl obratem: „Děkuji vám za e­‑mail. Jsem moc rád, že (můj) text byl nakonec srozumitelný. Ano, chápete to správně.“ Opravil mi jen formulaci ve dvou větách.

Níže proto čtěte laické shrnutí, co RNDr. Karel Drbal, Ph.D., z Univerzity Karlovy z dosavadních údajů o průběhu pandemie koronaviru vyvozuje:

Je nadmíru pravděpodobné, že mezi námi běhají stovky tisíc lidí, kteří se s koronavirem SARS­‑CoV-2 už setkali. A nejen, že neonemocněli, ale vytvořily se u nich patřičné protilátky, které je ochrání před propuknutím nemoci COVID-19. Dnes už tedy NEJSOU přenašeči viru. Přenašeči jsou lidé, kteří jsou čerstvě infikovaní, ale hlavně ti, u nichž onemocnění COVID-19 propuklo, byť mají třeba jen mírné příznaky. Blbé je, že současné testy na NEMOC probíhají na základě přítomnosti protilátek proti JEJÍMU VIRU. Proč je to blbé? Protože většina pozitivně testovaných pravděpodobně nemoc nemá a mít nebude. Jejich imunitní systém ji bez velkého humbuku zvládne. (Konec shrnutí)

Já vím, je to těžké vstřebat, pořád to zní strašně učeně. Zkusím to ještě jinak: Všelijaké ty grafy, kterým vědci rozumí, podle Karla Drbala s velkou pravděpodobností naznačují, že virus mezi námi – pochopitelně – není od 1. března, kdy byl oznámen první pozitivní pacient s nemocí COVID-19. Virus měl „falešný“ cestovní pas na jméno „SARS­‑CoV-2“ a v skrytu navštívil už statisíce lidí. A naprostá většina jejich imunitních systémů mu řekla: Sorry jako, ubytování neposkytujeme!

Kéž má pan doktor Drbal pravdu! Hodně by v tomto směru mělo napovědět plošné testování reprezentativního vzorku obyvatelstva (bez ohledu na příznaky), které se chystá.

Tomáš SKŘIPSKÝ

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video