Zklamaní turisté narazí na zavřené dveře

Pavel Macák 2012-05-04 00:08:00

Peruc – Autobusy naštvaných výletníků odjíždějí každou chvíli od peruckého zámku, kde ještě v loňském roce mohli vidět v Pamětní síni Emila Filly jeho díla. Nyní narazí jen na zamčené dveře bez jakéhokoliv upozornění. Pamětní síň byla před několika měsíci vykradena, ale zmizelé obrazy policisté následně vypátrali a předali Galerii Benedikta Rejta v Lounech, která má tyto obrazy v inventáři. Po navrácení obrazů ředitelka galerie Alice Štefančíková slibovala, že se díla vrátí do Pamětní síně, ale pak měla být vernisáž výstavy obrazů Emila Filly v lounské galerii na začátku dubna. Ta se ovšem také neuskutečnila a podle dostupných zpráv má být vernisáž někdy v polovině května.

„Jestli se někdy Fillova díla vrátí na Peruc, je prostě ve hvězdách. Zájezdy sem přijíždějí, a když najdou zavřené dveře, jejich organizátoři často chodí na radnici nám nadávat. Nenechají si vysvětlit, že Peruc s touto Pamětní síní nemá nic společného. Na druhou stranu je to pro městys škoda, že sem turisté nejezdí,“ posteskl si starosta Antonín Lanc. Minulé pondělí jednal s posledním žijícím potomkem Emila Filly panem Krejčím, který mu slíbil poskytnout kopie všech smluv, které existují, mezi malířem Fillou a státem. „Podle nich mají být díla umístěna na Peruci a nikde jinde. Stejně tak má být v pravém křídle zámku umístěn i jeho nábytek, ale kde tomu je konec, už se asi nikdo nedoví,“ dodal Lanc.
Šéf odboru kultury Krajského úřadu Radek Spála rovněž nedokázal říci, kdy se obrazy Filly do Peruce vrátí. „To záleží na mnoha faktorech. Především se nemůžeme dohodnout s novým vlastníkem zámku o úpravách tohoto zámeckého křídla, kde je pamětní síň umístěna. V druhé řadě jde o policejní ochranu, protože dojezdové časy z Loun jsou dlouhé,“ zdůvodňoval a přiznal, že je chybou, že zde chybí oznámení pro turisty.
Pokud by se chtělo, jistě by se řešení našlo, ale to by asi pro kompetentní osoby znamenalo vynaložit víc úsilí. A na to jim patrně síly (nebo chuť) nestačí. Turistům tak na Peruci musí stačit právě otevřené Muzeum vesnice, dvě soukromé galerie a krásné prostředí.

 

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video
O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video