Ovocná alej u Slavětína se uchází o přízeň poroty soutěže inspirativních projektů

Lucie Steklá 2021-06-09 16:28:00

Slavětín (lus) Sto jedna projektů se přihlásilo do letošního ročníku soutěže Adapterra Awards. Jsou mezi nimi čtyři projekty z Ústeckého kraje, včetně jednoho z okresu Louny v kategorii Volná krajina.


Když ti něco chybí, vytvoř to. S tímto heslem a nadšením pro věc se členům Okrašlovacího spolku povedlo dokonale ozelenit polní cestu nedaleko Slavětína. A právě s touto cestou, která začala vznikat v loňském roce, se o přízeň poroty v soutěži Okrašlovací spolek Slavětín uchází. „Naším cílem je vytvořit procházkový okruh kolem Slavětína, odkud se nabízí krásný výhled na České středohoří,“ uvádí spolek.

Loni na jaře ve Slavětíně proběhla výsadba 115 mladých jabloní, které na podzim doplnilo dalších patnáct stromů a 130 keřů. Sázení v obou termínech výrazně zkomplikovala pandemie koronaviru a s ní související opatření. Loni v březnu museli organizátoři zrušit veřejnou akci, která měla sázení provázet. „Místo toho jsme se spojili s šedesáti vybranými, které jsme rozdělili na dopolední a odpolední skupinu po třiceti lidech, což byl tehdy povolený počet osob. Abychom měli jistotu, že vše stihneme, nechali jsme díry pro stromy vykopat bagrem den předem,“ řekla Vlasta Roháčová z Okrašlovacího spolku Slavětín. Na podzim byla situace ještě horší. Kvůli přísným hygienickým opatřením a výskytu nákazy přímo v obci mohli využít pomoci jen tří, čtyř dobrovolníků, kteří se zapojili hlavně do přípravné fáze sázení. „Samotná výsadba proběhla v počtu pěti dospělých a tří dětí, což bylo pro nás smutné, vzhledem k tomu, jaký jsme registrovali zájem ze strany podporovatelů spolku,“ dodává Lukáš Hájek. Reakce veřejnosti na alej jsou pozitivní. Na procházku alejí zajdou mladí i staří, rodiny s dětmi, přibyly v ní lavičky i budky pro hnízdění ptactva.

Soutěž Adapterra Awards hledá inspirativní projekty, které pomáhají přizpůsobit naše města, domy a krajinu klimatické změně. Pořadatel vytváří unikátní databázi nejlepších příkladů adaptačních opatření, ve které najde inspiraci domácí kutil i odborník. V těchto dnech projekty posuzují odborníci, aby 3. srpna zveřejnili finalisty a odstartovali letní hlasování veřejnosti. Vítězové budou zveřejnění začátkem listopadu. Vítězný projekt kategorie Volná krajina, který vybere odborná porota, obdrží finanční Cenu Nestlé ve výši sto tisíc korun.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video