Ve Stroupči mají svou první knihobudku

Hedvika Mašková 2021-06-11 10:00:00

Také občané Stroupče se dočkali své knihobudky! A co tato složenina slov ,,kniha“ a ,,budka“ označuje? Místo, kam můžete přinést knihy, které již máte přečtené a chcete je poslat dále. Místo, kde si současně můžete z odložených knih jakékoli tituly bezplatně vzít a vdechnout jejich existenci nový smysl.

Malovanou knihobudku ve Stroupči vyrobil a umístil zdejší Okrašlovací spolek. Nachází se na volně přístupném veřejném prostranství, které si členové spolku sami vyčistili a zkultivovali, a to na místě v těsné blízkosti Dětského sadu, nedaleko stroupečské návsi u Lípy Svobody. Vysadit Dětský sad i Lípu Svobody, to byly první realizované nápady ze strany Okrašlovacího spolku, jak nejlépe vést děti k lásce k přírodě, než že si samy vysadí svůj strom.

,,S nápadem vyrobit a umístit budku ve Stroupči i v ostatních našich vesnicích jsme přišli koncem minulého roku. Podařilo se nám sehnat sponzorský dar, za který jsme nakoupili materiál. Pak stačilo spojit šikovné ruce a převzít knihy od dobrosrdečných lidí a Městské knihovny Žatec a první knihobudka je na světě!“ vysvětlila za Okrašlovací spolek Jaroslava Mangová a doplnila: ,,Knihobudka je přístupná pro širokou veřejnost. Zprvu jsme do ní umístili jen časopisy a pár knížek a podrobili ji zkušebnímu provozu, zda do ní nebude zatékat. Dnes už je naplněna knihami pro děti i dospělé. Děkujeme všem, kteří knihy darovali a žádáme ostatní, máte-li doma jednu až dvě knížky navíc, darujte je a doplňte naši knihobudku. Knihy spolek shromažďuje, případně vyspraví, zalepí a bude doplňovat.“

Knihobudka ,,Děkuji sousede“ je malá veřejná knihovna pro ty, kteří se rádi podělí o dobré knihy se sousedy. Aby stroupečská knihobudka sloužila co nejvíce občanům, návštěvníkům a turistům, kteří obcí projíždějí nebo jen procházejí, rozmístil zdejší okrašlovací spolek po obci informace ke knihobudce společně s mapkou, kudy se k ní dostat.

,,Knihobudka sklízí úspěch, líbí se, ale hlavně je hojně využívána, a to nejen dospělými, kteří knížky i nosí na výměnu a doplňují budku, ale také dětmi, pro které se nám podařilo získat pár dětských knížek. Holčičky pravidelně vyberou vše o koních. Knížek se nám podařilo posbírat a sehnat spoustu, tedy máme zásobu a již dvakrát jsme knihy v Knihobudce zcela obměnili,“ podotkla Jaroslava Mangová a ještě dodala: ,,Plánujeme také akci Odpolední čtení na louce, a to někdy v průběhu června, než se nám děti rozprchnou na prázdniny.“

Mezi pravidelné návštěvníky stroupečské knihobudky patří paní Jadrná, místní občanka, která by mohla ve čtení jít příkladem každému z nás. ,,Denně se do knihobudky zajde podívat, co nového přibylo, knížky urovná, pokud si je předtím děti prohlížely a případně si vypůjčí tu, kterou ještě nečetla, nebo ke které se s chutí opět vrátí,“ prozradila na závěr J. Mangová. 

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video