Přátelé, malíři a veřejnost vzpomněli na Zdeňka Sýkoru

Lucie Steklá 2021-08-06 14:06:00

Tradiční Sýkorovy Počedělice, letos již podeváté, se opět konaly v Počedělicích na břehu řeky Ohře, k níž se světoznámý malíř rád vracel malovat. Součástí setkání byla také výstava děl, která malíři vytvořili během předešlého týdne v rámci ,,soustředění” u Ohře tzv. malířském sympoziu Malování v Počedělicích.

Vzpomínku na malíře Sýkoru letos pronesla Lenka Bydžovská, blízká přítelkyně man-želů Sýkorových a jak podotkla Lenka Sýkorová, také její ,,nejstarší” kamarádka. L. Bydžovská je odbornice na československé umění, v jejíž režii proběhla i poslední výstava Mikuláše Medka ve Valdštejnské jízdárně. „S hrstkou spolužáků jsme při studiích začali navštěvovat umělce a výtvarníky, protože pořádat v té době výstavy nebylo možné. Nemohl chybět samo-zřejmě ani Zdeněk Sýkora, s nímž jsem se seznámila díky jeho ženě. Nejdřív jsme navštívili jeho skvělou přednášku, nakonec jsme navštívili i Sýkorův ateliér na Tyršově náměstí v Lounech. Byla jsem z jeho díla nadšená a jsem nadšená dodnes,“ vzpomněla L. Bydžovská. S přítomnými se dále podělila o několik zážitků se Sýkorovými, o možnosti spolupracovat při vzniku legendárních Sýkorových linií, kdy uznávanému malíři diktovala údaje a udělal chybu, kterou ale opravil a ani se na ni nezlobil, nebo o účasti na jejich tajné svatbě, z čehož novo-manželé měli radost.

Ke vzpomínce na Z. Sýkoru se připojily také obě lounské galerie svým doprovodným programem. V GAMLu se minulý čtvrtek konala komentovaná prohlídka výstavy Krajina - Prostor pro barvu s autory, manžely Evou a Radimem Vejvodovými. Program pokračoval v Galerie Benedikta Rejta, kde se vzpomínalo a hovořilo o krajině. Text, foto: Lucie Steklá


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video